انتخابات رای به ثمره و شجره یعنی اصل نظام است

به گزارش بی نهایت اس ام اس، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز دوشنبه پس از تجدید میثاق با آرمانهای امام راحل در چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی طی سخنانی اظهار کرد: امام عزیز و بزرگوار ما و معمار کبیر انقلاب اسلامی برای موفقیت، اتکا به بیگانگان و قدرت های خارجی را انتخاب نکرد زیرا قدرت اصلی را قدرت مردم می دانست و راهی را انتخاب کرد که مردم مرکز اصلی آن بودند.

انتخابات رای به ثمره و شجره یعنی اصل نظام است

رئیس جمهور اضافه کرد: امام از سالها قبل به خوبی می دانست که قدرت نرم بر قدرت سخت پیروز خواهد شد به همین خاطر قدرت نرم را برگزیده بود و 12 بهمن سال 57 به خوبی نشان داد که امام در جهت و راهش چگونه پیروز شد.

روحانی با بیان اینکه روز 12 بهمن و حضور همه مردم در استقبال امام ویژه شخصِ خودِ امام بود، گفت: امام نگذاشت قدرت جباری که او را تبعید نموده بود همان قدرت او را برگرداند. امام اول همه آنها را از کشور بیرون کرد و بعد زمینه را برای بازگشت پیروزمندانه اش فراهم نمود.

رئیس جمهور با بیان اینکه استقبال عظیم مردمی از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا نشان داد که امام چه نفوذ و محبوبیتی بین مردم دارد، گفت: نطق امام در روز 12 بهمن 57 در تهران که اولین نطق ایشان پس از 14سال دوری از وطن بود منشور جمهوریت و اسلامیت ما و پایه و اساس نظام ماست.

روحانی با بیان اینکه تا زمانی که با کلام و منطق امام در نطق 12بهمن 57 در تماس هستیم و مجری آن می باشیم همچنان پیروز خواهیم ماند، گفت: امام در آن نطق تاریخی که در کنار مرقد شهدای این سرزمین ایراد کرد تنها از مشروعیت دینی حرف نزد بلکه از مقبولیت و رای مردم و حتی از عقلانیت هم حرف زد.

رئیس جمهور اضافه کرد: پدران ما اولیای ما نیستند و ما باید رای دهیم و در خصوص نظام خود تصمیم بگیریم. امام از عقلانیت، مشروعیت و اسلام سخن گفت و با دلایل محکم جهت و راه آینده انقلاب را برای ما مشخص کرد.

روحانی اضافه کرد: امام در بهمن 57 به ما گفت نظامی از دیدگاه ما مشروع است که مورد نظر و رای مردم و در چارچوب اساس و موازین اسلام باشد و راه و جهت ما همان است که او برای ما انتخاب کرد.

رئیس جمهور با اشاره به سخنان امام راحل مبنی بر تایید دولت گفت: امام حتی وقتی گفت من به واسطه اعتماد مردم دولت مشخص می کنم این سخن مهمی در اجتهاد شیعه و فقه سیاسی اسلام و تشیع بود.

روحانی اعلام کرد: امام در سخنان خود به ولایت شرعی خودش اتکا نکرد بلکه به رای و نظر مردم اتکا کرد و گفت من به پشتوانه رای مردم دولت مشخص می کنم و با این سخن جهت را به درستی برای ما مشخص کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه راه امام می تواند باعث بقای نظامی گردد که بنیانگذارش بود، گفت: راه امام فقط به خواندن و تکرار کلمات امام نیست بلکه مهم اجتهاد به کلمات امام است و اینکه بدانیم اگر امام امروز در جمع ما بود چه می گفت و چه می کرد؟ و اگر امام امروز می خواست راهکار بدهد چه راهی ارائه می کرد؟

روحانی با بیان اینکه اجتهاد پویای راه امام مهم است و توسعه راه امام به عنوان منشور انقلاب برای ما اهمیت دارد، گفت: امام در منشور خود ارزشهای انقلاب همچون اسلامیت، جمهوریت، عدالت، استقلال و آزادی را برای ما تبیین کرد.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه ارزشهای انقلاب همچون اسلامیت، جمهوریت، عدالت، استقلال و آزادی برای ما ثابت است اما روش ها ثابت نیست، گفت: در هر شرایطی باید روش درست منطبق با شرایط زمان را برگزینیم تا به اهداف مان دست یابیم.

روحانی با بیان اینکه امروز باید از جهت و کلام امام راه درست را برگزینیم، گفت: امام در آن نطق تاریخی بر آرا و نظرات نسل حاضر تاکید نمود و در هر مقطعی مردم باید با آرای خود نظام مورد نظر خود را برگزینند. امام در آن نطق مهم خود به قاعده سلطه اشاره نمود و اینکه مردم می توانند نسبت به سرنوشت خود تصمیم بگیرند در واقع امام حاکمیت اسلام را با رای مردم تلفیق می نماید.

رئیس جمهور با اشاره به برگزاری انتخابات متعدد در کشور طی 42سال گذشته گفت: در بیشتر این انتخابات گاهی بیش از دوسوم مردم یعنی 70درصد پای صندوق های رای رفتند و وقتی دوسوم مردم رای بدهند نشان دهنده این است که این رای تنها به ثمره انتخابات نیست بلکه به شجره است یعنی به نظام رای می دهند.

روحانی با بیان اینکه اهمیت انتخابات هم به ثمره و هم به شجره است، گفت: حضور حدبیشتری در انتخابات هم رای به فرد انتخاب شده است و هم رای به اصل نظام و شجره انقلاب است و امام هم تاکید داشت که اهداف ما وقتی تامین می گردد که انتخابات پرشور داشته باشیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سال جاری در شرایطی دهه فجر انقلاب اسلامی را جشن می گیریم که سال بسیار سختی را از بهمن سال گذشته تا به امروز پشت سر گذاشته ایم و جنگ تحمیلی مالی و شیوع ویروس کرونا مسائل زیادی برای کشور و مردم ایجاد نموده است، گفت: در محضر روح بلند امام می توانم به جرات بگویم که در این دوران سخت همه ما کوشش کردیم که دست به دست هم داده تا فشار را از دوش مردم کم کنیم و از همه توان و امکان خود برای کاهش رنج مردم استفاده کردیم.

روحانی با بیان اینکه خوشبختانه امروز به رغم همه مسائل و فشارهای مالی دشمنان هم در زمینه رونق اقتصاد و هم سلامت جامعه کوشش ما و مقاومت مردم نتیجه داده است، گفت: هرجا مردم به صحنه آمدند در هر مشکل و معضلی توانستیم پیروز شویم.

رئیس جمهور تاکید نمود: امروز هم معتقدم تا مردم در کنار نظام هستند و پذیرفته اند که ما خادم مردم هستیم می توانیم راه امام را برای سالها و حتی قرن ها ادامه دهیم.

روحانی در سرانجام سخنان خود دهه فجر انقلاب اسلامی را به مردم ایران و خاندان معظم امام راحل تبریک گفت و اضافه کرد: امیدوارم روح امام راحل از ما راضی باشد و ما بتوانیم همچنان راه و جهت امام را ادامه دهیم و پیمان خود را با معمار کبیر انقلاب تا آخر حفظ کنیم.

متن کامل سخنان رئیس جمهور نیز به این توضیح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند عظیم را سپاسگزاریم که برای هشمین نوبت و در هشتمین سال دولت تدبیر و امید در دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی پیروز شدیم تا مضجع شریف امام را زیارت کنیم البته سال جاری به دلیل اینکه این ایام با میلاد باسعادت دخت پیامبر عظیم الشان اسلام، حضرت زهرای مرضیه(س) و همچنین سالروز ولادت امام راحل در همان روز مصادف است، سال جاری میلاد حضرت صدیقه کبری رنگ و بوی دیگری به این دهه فجر انقلاب داد.

امام عزیز و عظیموار ما در طول نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی درس ها و راههای بسیار ارزشمندی به ما و جامعه ایران و جامعه اسلامی آموخت. در بیشتر نهضت ها و انقلاب ها معمولا رهبران یا بر احزاب سیاسی یا بر قدرت های نظامی تکیه می نمایند، قدرت نظامی چریکی تشکیل می دهند و یا اینکه با قدرت های خارجی که مخالف با حکومت قبلی هستند به نوعی تماس برقرار می نمایند تا بتوانند به پیروزیت و پیروزی برسند.

امام هیچ یک از این راهها را انتخاب نکرد. امام قدرت اصلی را قدرت مردم می دانست و آنچه کوشش می کرد این بود که اذهان و افکار مردم برای آن جهت و راهی که امام برای انقلاب انتخاب نموده بود، قانع کردن گردد. در واقع امام از سالها پیش به خوبی می دانست که قدرت نرم بر قدرت سخت پیروز خواهد شد و او آن قدرت نرم را برگزیده و انتخاب نموده بود.

خودِ دوازدهم بهمن سال 57 نشان داد که امام در جهت و راهش چگونه پیروز شد. روز 12 بهمن روزی بود که امام سرمایه اجتماعی را به رخ دنیایان کشید. روز 12 بهمن بی تردید یوم الخمینی بود. حال اگر در روز عاشورا مردم تظاهرات کردند، عشق به امام حسین و عشق به راه و جهت امام، مردم را به خیابانها کشاند و اگر در روز اربعین مردم به عشق شهدای کربلا و انقلاب اسلامی به خیابان آمدند، در روز 12 بهمن دیگر تاسوعا، عاشورا و اربعینی نبود و آن روز ویژه امام بود یعنی همه مردم به استقبال راهبری آمدند که حداقل 14 سال در انتظار چنین روزی بودند.

هر کسی را گرفتند، زندان بردند و به خارج یا داخل تبعید کردند، در همان رژیم زندان و تبعید را سرانجام داد اما امام نگذاشت آن قدرت جباری که او را تبعید نموده بود، همان قدرت جبار او را برگرداند، امام اول آنها را بیرون ریخت و بعد برای آمدن پیروزمندانه خودش به کشور زمینه را مهیا کرد. استقبال عظیمی که از مهرآباد تا بهشت زهرا انجام گرفت نشان داد که امام دارای چه محبوبیت و چه نفوذی در میان مردم است.

من می خواهم به نطق امام که اولین نطق ایشان در ایران بعد از 14سال بود، تاکید کنم. آخرین نطق امام به 4 آبان سال 43 مربوط می گردد که راجع به کاپیتولاسیون صحبت کرد و بعد هم امام تبعید شد و دیگر سخنان و اعلامیه های امام یا در نجف یا در پاریس بود، این اولین بار بود که بعد از 14 سال دومرتبه امام در این سرزمین با ملت خود و با دنیایان حرف زد.

نطق امام در روز 12بهمن منشور جمهوریت و اسلامیت ما است. آن نطق به عنوان پایه و اساس نظام ما است و ما تا زمانی که با کلام امام و منطق امام در 12بهمن 57 در تماس بوده و در کنار آن و مجری آن هستیم همچنان پیروز خواهیم بود.

در بحث های سیاسی از امام در نجف صحبت می گردد که راجع به ولایت فقیه سخن گفته اند و از امام در پاریس بحث می گردد که آنجا جمهوریت را مطرح کردند. می خواهم از امام تهران و از امام ایران و نطقی که امام در کنار مرقد پاک شهیدان این سرزمین ایراد کرد و ارواح شهدا و همه ملت ایران و دنیا را به گواه گرفت سخن بگویم.

ایشان در آن نطق (12 بهمن 57) تنها از مشروعیت دینی حرف نزد، ایشان در آن نطق از مقبولیت و رای مردم و حتی از عقلانیت و معقولیت هم حرف زد. گفت رژیم سلطنتی، رژیم عقلانی نیست و هیچ عقلی این را نمی پذیرد که یک فردی یک زمانی با کودتا، بر فرض رای و بر فرض رای آزاد، کاری که 50 سال پیش و 70 سال پیش انجام گرفته چه ربطی به ما دارد؟ .

امام به صراحت گفت پدران ما اولیای ما نیستند و ما باید به آن دولت و نظامی که می خواهیم برگزینیم، رای دهیم. او از آرای مردم سخن گفت، او از خردورزی و عقلانیت سخن گفت، او از مشروعیت و اسلام سخن گفت و با این دلایل محکم جهت و راه انقلاب آینده را برای ما مشخص کرد.

امام در همان 12 بهمن 57 به ما گفت نظامی از دیدگاه او مشروع است که آن نظام عقلانی، مورد رای و نظر مردم و در چارچوب اساس و موازین اسلام باشد. راه و جهت همان است؛ همان راهی که آن روز او برای ما انتخاب کرد.

حتی دولتی که گفت مشخص می کنم، گفت من دولت مشخص می کنم به خاطر اینکه مردم به من اعتماد دارند و گفت به واسطه اینکه مردم به من اعتماد کردند، من دولت مشخص می کنم. این سخن مهمی در اجتهاد شیعه بود، این سخن مهمی در فقه سیاسی اسلام و تشیع بود.

امام به ولایت شرعی خود اتکا نکرد، او به اینکه چون مردم مرا قبول دارند، اتکا کرد که من با اتکا به نظر و رای مردم و پشتوانه مردم دولت مشخص می کنم پس جهت را به خوبی برای ما مشخص کرد.

راه امام راهی است که می تواند باعث بقای این نظامی گردد که او بنیانگذارش بود. راه امام تنها به این نیست که کلمات امام را بخوانیم و تکرار کنیم، گرچه آن کلمات و آن جملات برای ما هدایتگر است، مهم اجتهاد در کلام امام است.

اگر ما فهمیدیم که امام امروز در جمع ما بود چه می گفت، اگر ما از کلمات امام و راه امام استنباط کردیم که اگر در شرایط امروز امام می خواست راهکار بدهد چه راهکاری را می داد، می توانیم سراسر زندگی امام را نگاه کنیم. اجتهاد پویای راه امام مهم است. راه امام و توسعه راه امام برای ما اهمیت دارد .

امام در آن منشور خود برای ما ارزشهای انقلاب را تبیین کرد البته اگر از جمهوریت، اسلامیت، عدالت، آزادی، استقلال می گوییم ارزشها ثابت هستند اما روشها ثابت نیست و در هر زمان و در هر شرایطی باید روش صحیح و درست منطبق با شرایط زمان را برگزینیم برای اینکه به آن اهداف بلند دست پیدا کنیم. راه امام به این معنا است که امروز به خوبی از سیره امام و از کلام امام استنباط کنیم که راه مان را به خوبی برگزینیم و انتخاب کنیم.

امام در آن نطق تاریخی بر آرای نسل حاضر تاکید و حتی اشاره نمود که آرای نسل دیروز نمی تواند مبنا برای نسل امروز باشد و در هر مقطعی مردم باید با آرای خودشان نظام مورد نظر خود را برگزینند. امام در همان نطق به قاعده سلطه اشاره نمود و اینکه مردم نسبت به سرنوشت خودشان می توانند تصمیم بگیرند و اینجا آن جهت و راه درستی است که امام حاکمیت اسلام را با حکومت مردم در کنار هم تلفیق می نماید و به ما می گوید چگونه باید جهت را ادامه دهیم.

در اینجا می خواهم تاکید کنم که تقریبا به طور متوسط هر سال یک بار و یا هر سال و چند ماه یک بار مردم پای صندوق آرا آمدند و در بیشتر انتخابات های ما گاهی جمعیت بیش از دو سوم پای صندوق آرا آمدند و بیش از 70درصد مردم پای صندوق آرا آمدند، وقتی دوسوم جمعیت پای صندوق آرا می آیند این رای تنها به ثمره نیست به شجره هم هست و میوه ای که فرد می چیند و به آن اعتماد دارد از آن درختی است که آن درخت را هم پذیرفته و قبول نموده است.

آرای مردم پای صندوق هم به ثمره هم به شجره است. هم به انتخاب آن فرد در آن انتخابات است و هم رای به نظام است. اینکه امام به ما فرمود آرای مردم در هر نسل و در هر زمان، زمانی محقق می گردد که ما یک انتخابات پرشور رقابتی پیش پای مردم بگذاریم و اگر مردم 70 و چند درصد پای صندوق آرا آمدند آن منشور 12بهمن امام ادامه پیدا نموده و آن راه را ادامه دادیم.

سال بسیار سختی را پشت سر گذراندیم، از بهمن پارسال تا بهمن سال جاری هم مسائل جنگ تحمیلی مالی و هم مسائل کرونا بود اما من در محضر روح بلند امام می توانم به جرأت بگویم که همه ما در این دوران سخت کوشش کردیم جنگ تحمیلی مالی و در دوران سخت کرونا که هر دو دست به دست هم داده بود و مردم ما را در رنج و فشار قرار داده بود، از همه توان و امکان مان برای کاهش رنج مردم استفاده کردیم.

امروز، هم علایم و آثار مالی و هم علامت صحت و سلامت جامعه در برابر این ویروس نشان می دهد که ملت ما ملت پیروزی بوده است. ما در کنار مردم بودیم و هر جا مردم را قانع کردیم و هر جا مردم به صحنه آمدند، ما در هر مشکل و معضل جامعه توانستیم به پیروزی برسیم و امروز هم معتقدیم تا مردم در کنار این نظام هستند و تا مردم پذیرفته اند که ما خادم مردم هستیم، می توانیم راه و جهت امام را برای سالها برای دهه ها و برای قرن ها ادامه دهیم انشاءالله.

من این دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی را بعد از 42 سال و ورود به چهل و سومین سال انقلاب اسلامی را به ملت ایران، به خاندان عظیم امام و به یادگار عزیز امام تبریک و تهنیت می گویم و امیدوارم روح امام از ما راضی باشد و توانسته باشیم در حد توان مان جهت و راه امام را طی نموده و ادامه داده باشیم و در ادامه راه هم تا سرانجام دولت بتوانیم پیمان مان را با امام راحل تا ساعت آخر انشاءالله حفظ کنیم.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 863

به "انتخابات رای به ثمره و شجره یعنی اصل نظام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات رای به ثمره و شجره یعنی اصل نظام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید