ایجاد شبکه مویرگی باعث ساماندهی حضور تجار ایرانی در روسیه می گردد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، آنالیز آخرین شرایط تردد کالا در مرزهای ایران و روسیه و مسائل جاری، ارائه مسائل موجود و پیشنهادات جهت برطرف آنها توسط معاونت امور بین الملل،ارائه اقدامات اجرا شده و پیشنهادات جهت برطرف موانع ترانزیتی و تجاری جهت صادرات و واردات کالا با کشور روسیه با توجه به محدودیت ها توسط ریاست اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه، ارائه آخرین شرایط حمل و نقل دریایی کالا در دریای خزر و برنامه های آینده، توضیح آخرین اقدمات گمرک و بیان پیشنهادات برای تداوم همکاری های تجاری روسیه از جمله مهم ترین موضوعاتی بودند که در نشست معاون امور بین الملل اتاق ایران با سفیر ایران در روسیه بحث و آنالیز شد.

ایجاد شبکه مویرگی باعث ساماندهی حضور تجار ایرانی در روسیه می گردد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

در این نشست که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار گردید، رایزن مالی سفارت ایران در روسیه، سرپرست کنسولی در آستاراخان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه، مدیرکل دفتر همکاری های بین المللی گمرک، نمایندگان سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه و بعضی از روسای کمیسیون های تخصصی اتاق ایران نیز حضور داشتند.

کمبود کانتینرهای یخچال دار، مسائل حمل و نقل، مسائل بانکی، عدم وجود امکان گشایش LC و همچنین مسائل انتقال پول از جمله مهم ترین موضوعاتی بود که حاضران در این نشست مجازی به عنوان موانع بهبود تجارت ایران و روسیه بیان کردند.

محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران در این نشست به بیان آمار و ارقامی در مورد تجارت با کشورهای عضو اتحادیه مالی اوراسیا پرداخت و گفت: حجم روابط ایران با این اتحادیه پیش از پیوستن در مجموع 605 میلیون دلار صادرات و 1486 میلیون دلار واردات با کشورهای عضو بوده ولی تا خرداد ماه سال جاری با 14 درصد رشد به دو میلیارد و 417 میلیون دلار رسیده است. وا در همین زمینه حرکت به سمت تجارت آزاد با کشورهای اوراسیا با موضوع روسیه را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: با توجه به اهمیت روسیه، اولین دفتر نمایندگی اتاق ایران در آستاراخان روسیه در آینده نزدیک فعالیت خود را شروع خواهد نمود.

به گفته معاون امور بین الملل اتاق ایران ظرفیت خوبی برای صادرات کالاهای مختلف از جمله محصولات لبنی، آبزیان، کشاورزی و میوه و تره بار، شوینده ها و مصالح ساختمانی به روسیه وجود دارد و خوشبختانه طی 4 ماه گذشته علیرغم انتشار ویروس کرونا، مرزهای دو کشور برای مبادلات همیشه فعال بوده است.

کرباسی گفت: مرز آبی بندر آستاراخان ظرفیت توسعه حمل و نقل کالا را دارد ولی به دلیل کمبود کشتی های رو رو حجم حمل و نقل پایین است که باید تقویت گردد. مرز زمینی به وسیله کشورهای واقع در جهت ترانزیت هم با مسائلی روبرو است.

معاون امور بین الملل اتاق ایران بر ضرورت ایجاد شبکه عمده فروشی مویرگی در روسیه و سرمایه گذاری مشترک در فراوری کالاهای مورد احتیاج دو کشور را مورد توجه قرار داد و در مورد حل اختلافات تجاری خواهان پیگیری آن ها به وسیله حکمیت اتاق های ملی و مشترک دو کشور شد.

در ادامه کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه به مشکل کمبود کانتینرهای یخچال دار اشاره نمود و خواهان تکمیل هرچه سریعتر راه آهن آستارا به رشت شد.

به باور سفیر ایران در روسیه، شبکه مویرگی طرحی است که باعث ساماندهی حضور تجار ایرانی در روسیه خواهد شد.

او گفت: مقامات روسی جهت سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری اعلام آمادگی نموده اند، که به دلیل روابط موجود با آذربایجان ضروری است ایران برای این موضوع پیشقدم گردد.

او همچنین به منظور بهره برداری از کریدور سبز گمرکی، از اتاق ایران خواست تا شرکت های معتبر را معرفی کند.

جلالی همچنین اطلاع داد: مذاکرات برای خرید کانتینرهای یخچالی با سرمایه گذاری طرف گیلانی در حال اجرا است و مشکل این است که به دلیل تحریم ها جهت حمل کانتینر موانعی وجود دارد که در آینده نزدیک حل خواهد شد؛ همچنین مذاکره برای خرید 200 دستگاه کانتینر اجرا شده که 25 دستگاه به صورت آزمایشی به همراه کمپرسورهای اضافی وارد ایران خواهند شد.

به گفته سفیر ایران در روسیه، کارگروهی بین منطقه آزاد انزلی و منطقه آزاد لوتوس ایجاد و در قالب کمیسیون همکاری های مشترک ایران و روسیه، منطقه آزاد چابهار هم به آن اضافه شد؛ چند منطقه آزاد دیگر از جمله ترکمن باشی، سن پترزبورگ و آکتائو و .. به آن پیوسته اند که این موضوع باعث خواهد شد مناطق آزاد در حوزه کریدور شمال-جنوب فعال شوند.

ضعف زیرساخت ها و امکانات تجاری

هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه با بیان اینکه زیرساخت ها و امکانات برای انجام تجارت با روسیه ضعیف است، ارایه تسهیلات در این خصوص را کارگشا دانست و به بیان بعضی از مهم ترین مسائل تجار ایرانی و روسی پرداخت.

به گفته او، به دلیل عدم امکان ورود رانندگان ایرانی به کشور روسیه، برای حمل کالای ایرانی از رانندگان روسی استفاده می گردد که قیمت های حمل با ماشین روسی در مقایسه با ماشین ایرانی پایین تر است. او در همین زمینه به عدم نظارت بر ورود و تردد رانندگان روس در پایانه های ایران اشاره نمود و برای حل این مشکل پیشنهاد داد تا توافقنامه ای بین مقامات دو کشور امضا گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 511

به "ایجاد شبکه مویرگی باعث ساماندهی حضور تجار ایرانی در روسیه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد شبکه مویرگی باعث ساماندهی حضور تجار ایرانی در روسیه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید