بهار، بهترین زمان برای نوسازی باغچه ها

به گزارش بی نهایت اس ام اس، روزنامه جام جم - زینب خزایی: کرونا باشد یا نباشد، قرنطینه باشد یا نباشد، طبیعت کار خودش را می نماید. درختان جوانه می زنند و شکوفه می نمایند. حتی برخی شکوفه ها کم کم دارند میوه می شوند. بازار پر است از سبزی های کوهی. والک، کنگر، قازیاغی، شنگ، کاسنی، پونه و آویشن. بهار بلد است جای خودش را باز کند، در این شرایط شما هم می توانید باغچه خود را بهترین کنید. چه گل های رنگارنگ بهاری بکارید چه سبزیجات خانگی یا درخت میوه یا حتی به گل های قدیمی رسیدگی کنید، اوایل بهار بهترین زمان آغاز کار در باغچه است. این 10 ایده به شما برای کاشت، برنامه ریزی و لذت بردن از کاشته هایتان یاری می نماید.

بهار، بهترین زمان برای نوسازی باغچه ها

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی ویلا دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

گیاهان چند ساله گلدار بکارید

گل های بهاری زیادی هستند که می توانند زینت بخش باغچه بهاری تان باشند مثل بنفشه، لاله، زنبق، میمون، شب بو، لاله عباسی، شمعدانی، پامچال، جعفری، اطلسی، مینا چمنی، انگشتانه و ... بهار فصل مناسب برای تکثیر این گل های بهاری است. شما می توانید با خریداری آن ها خانه تان را زیباتر کنید. بسته به نوع گل و حساسیت یا سازگاری اش به آفتاب آن را در حیاط بکارید. البته اگر حیاط ندارید می توانید این تجربه را در بالکن یا تراس خود عملی کنید.

گلدان دیواری مخلوط درست کنید

می توانید ورودی حیاط یا دیوار بالکن خود را با یک یا چند گلدان تزئین کنید. در این گلدان ها هم ترکیبی از گل های پیازی مثل نرگس، زنبق یا سایر گل ها با رنگ های متنوع بکارید. فقط موقع کاشت دقت کنید گیاهان هم احتیاج دارند در کنار هم کاشته شوند. مثلا آن ها که احتیاج آبی و آفتابی شبیه هم دارند. اگر چنین گلدان هایی را از قبل دارید دستی به سر و رویشان بکشید، اگر ضروری است گلدانشان را عوض کنید و گرنه همان ها را بهره ببرید.

پیاده رو داشته باشید

اگر در خانه تان حیاط شخصی یا در ساختمان تان حیاط مشترک دارید در صورت امکان جایی را برای پیاده روی درست کنید. در آن بوته های یکساله یا چمن بکارید و جذابیتش را افزایش دهید.

میزان مصرف آب را آنالیز کنید

افراد باغچه دار بهتر است برای مدیریت بهینه مصرف آب، در آبیاری باغچه از روش قطره ای استفاده نمایند به خصوص اگر در مناطق گرم و خشک یا شهر های پرجمعیت زندگی می کنید.

جعبه ابزار داشته باشید

سعی کنید یک صندوق برای استفاده از وسایل مورد استفاده در باغچه خود مثل قیچی، چاقو، اره، بیلچه، دستکش و ریسمان داشته باشید و آن را در محلی قابل دسترس قرار دهید. این صندوق می تواند مثل صندوق پست، پایه دار و دردار باشد.

به فکر تابستانی گلدار باشید

اگر می خواهید تابستان رنگارنگی را تجربه کنید از همین روز ها به فکر باشید. با ترکیب گل های گلدار تابستانی، از جمله آن ها که غده، پیاز یا ریزوم دارند رنگ و رویا به باغچه تان بیفزایید. گل هایی مثل اختر، کوکب، گلایول و لیلیوم بعد از اتمام گلدهی بهاره ها آغاز به گلدهی می نمایند و شما را با گل های زیبایشان پاداش می دهند.

پناهگاه اختصاصی بسازید

در صورت امکان جایی را برای استراحت عصرگاهی در حیاط یا بالکن درست کنید. یک تخت یا میز و جایگاه هم در آن بگذارید. عصر ها یک بالش و پتو و کتاب بردارید و لحظاتی را در خنکای مطبوع آن بیاسایید.

افتتاح باغچه خوراکی

اگر باغچه تان به حد کافی جا داشته باشد بهتر است آغاز کنید به کاشت سبزیجاتی مثل ریحان، نعنا، فلفل، گوجه فرنگی، لوبیا سبز و ... اگر هم باغچه تان کوچک است می توانید در گلدان این کار را انجام دهید. یادتان باشد محصولاتتان احتیاج دارند دست کم چهار تا شش ساعت آفتاب روزانه دریافت نمایند.

بذر های یک باغ چمنزار را آغاز کنید

شما حتی می توانید بذر گل های بهاری را بخرید و در باغچه یا گلدان بکارید و با کمی مراقبت آن ها را به گل هایی زیبا و جذاب تبدیل کنید. اوایل بهار بعد از گذشت خطر سرمازدگی و وقتی خاک آغاز به گرم شدن می نماید، می تواند زمان مناسبی برای کاشت این بذر ها یا چمن باشد. برای کسب بهترین نتیجه، یک نقطه آفتابی با سایه جزئی را انتخاب کنید. قبل از کاشت حتما زمانی را برای آماده سازی خاک اختصاص دهید.

ابتدا خاک را از هرگونه سنگ و علف های هرز تمیز نموده، بعد اقدام به پاشیدن بذر مورد نظر کنید و با یک لایه نازک خاک، روی آن به آرامی بپوشانید. می توانید قبل از کاشت مقداری کمپوست را هم با خاک باغچه مخلوط کنید. پس از کاشت چند هفته خاک را به طور مداوم مرطوب نگه دارید.

برنامه ریزی برای پروژه های عظیم تر

بهار می تواند زمان خوبی برای برداشتن یک قدم عقب و تجدید نظر در موارد عظیم تر در فهرست آرزو های گل و گیاهی شما باشد. از تب بهار برای تقویت انگیزه خود بهره ببرید. از حالا به روش هایی فکر کنید که با پس انداز بتوانید هزینه های لازم را برای اجرای پروژه ها و ایده های خود تامین کنید.

5 کاری که برای احیای باغچه در فصل بهار نباید فراموش کرد

1. خاک را شخم بزنید

شخم زدن، الفبای باغبانی است و بهترین زمان برای انجام آن قبل از کاشت است، یعنی پاییز که هنوز برف و باران آغاز نشده. اما اگر به هر دلیلی تا به امروز فرصت اجرایش را نداشته اید بهار هم دیر نیست. این کار باتوجه به وسعت باغچه معمولا با بیل و بیلچه انجام می گردد. شخم زدن، هم باعث تهویه خاک می گردد، هم از طریق آن سنگ و کلوخ احتمالی از خاک خارج می گردد و هم، علف های هرز ریشه کن می شوند. حتما می دانید به هیچ وجه نباید موقع خیس بودن خاک را شخم زد.

2. کود دهید

گل ها و گیاهان بعد از بیداری از خواب زمستانی احتیاج به تغذیه دارند تا در بهار مواد لازم برای رشد در دسترس شان باشد. می توانید کمپوست یا کودحیوانی پوسیده و در صورت لزوم و طبق نظر کارشناس، کود شیمیایی به خاک اضافه کنید. پس از کوددهی حتما آبیاری انجام دهید. ممکن است بپرسید از چه کودی استفاده کنیم؟ کود های زیادی در بازار موجود است مثل کریستالون، اگرومیل، میل اسپرینگ و کلات آهن و. نوع کود به نوع گل و خاک شما بستگی دارد. قبل از خرید، این نکات را مدنظر قرار دهید و کود ها را حتما مطابق دستورالعمل شان مصرف کنید.

3. هرس فراموش نگردد

اگر هرس اسفندماه (هرس زمستانه در زمان خواب گیاه) را انجام داده اید که عالی است، اگر نه هرس سبز را از قلم نیاندازید. زمان انجام این هرس معمولا اواخر بهار و اوایل تابستان است. به این صورت که تمام شاخه ها، ساقه و برگ های خشک، آفت زده و بیمار را هرس کنید. تا گیاه در فرصت به جامانده تا پاییز دست به احیای خود بزند. بعد از هرس هم تمام قسمت های حذف شده را در جایی دور از باغچه بسوزانید یا این که در چاله ای دفن کنید تا با گذر زمان تبدیل به کود شوند. البته دقت کنید قسمت های بیمار را برای کود استفاده نکنید، چون باعث انتقال بیماری می گردد.

4. علف های هرز را جدا کنید

علف های هرز را رصد کنید. حتما از قبل از به گل رفتن شان در بهار با آن ها مبارزه کنید، چون بعد از این مرحله از بین بردن شان کار راحتی نخواهد بود و می توانند به رقیب سرسختی برای گل و گیاهانتان تبدیل شوند و مواد غذایی موجود را در خاک را مصرف نمایند.

5. آغاز به تکثیر کنید

بسیاری از گل ها و گیاهان چند ساله در باغچه یا گلدان بعد از مدتی به خاطر رشد زیاد، فضای زیادی را اشغال می نمایند و ممکن است دست و پاگیر باشند. بهتر است در بهار برای تکثیر و جداسازی شان اقدام کنید. آن ها را در گلدان های دیگری بکارید و به دوستان تان هدیه دهید یا با فروش شان درآمدزایی کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 394

به "بهار، بهترین زمان برای نوسازی باغچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهار، بهترین زمان برای نوسازی باغچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید