تغییرات ژنتیکی کلید شروع پیری!

به گزارش بی نهایت اس ام اس، پژوهش جدیدی نشان می دهد تغییرات ژنتیکی که در طول عمر به آرامی در سلول های خونی رخ می دهند، احتمالا مسئول بروز تغییرات چشمگیر در فراوری خون پس از 70 سالگی هستند. این تغییرات می توانند کلید شروع پیری باشند.

تغییرات ژنتیکی کلید شروع پیری!

ادونسد ساینس نیوز نوشت، آنالیز نو پژوهشگران انگلیسی نشان می دهد که بروز تغییرات ژنتیکی در سلول های خونی می تواند کلید شروع پیری باشد.

پژوهش نوی نشان می دهد تغییرات ژنتیکی که در طول عمر به آرامی در سلول های خونی رخ می دهند، احتمالا مسئول بروز تغییرات چشمگیر در فراوری خون پس از 70 سالگی هستند. این تغییرات می توانند کلید شروع پیری باشند.

همه سلول های بدن طی زندگی ما، تغییرات ژنتیکی را پشت سر می گذارند که به عنوان جهش های جسمی شناخته می شوند. پیری احتمالا ناشی از رسیدن چندین نوع آسیب به سلول های ما است. یک نظریه این است که ایجاد جهش های جسمی باعث می گردد تا سلول ها به تدریج ذخیره عملکردی خود را از دست بدهند.

با وجود این، در حال حاضر معین نیست که تجمع تدریجی آسیب مولکولی چگونه می تواند به وخامت ناگهانی عملکرد اندام های ما پس از 70 سالگی منجر گردد.

گروهی از پژوهشگران موسسه ولکام سنگر (Wellcome Sanger Institute) در انگلستان برای آنالیز این فرایند پیری، فراوری سلول های خونی از مغز استخوان را مورد آنالیز قرار دادند. آن ها ژنوم 3579 سلول بنیادی خون را توالی یابی کردند و توانستند همه جهش های جسمی موجود در هر سلول را شناسایی نمایند.

پژوهشگران برای نخستین بار دیدگاهی بی طرفانه را در خصوص روابط بین سلول های خون و چگونگی تغییر این روابط در طول عمر انسان نشان دادند.

یافته های به دست آمده، پژوهشگران را به سوی ارائه مدلی سوق داد که در آن تغییرات مرتبط با سن در فراوری خون، ناشی از جهش های جسمی هستند که باعث می شوند سلول های بنیادی خودخواه بر مغز استخوان افراد مسن تسلط پیدا نمایند.

این مدل با معرفی جهش های محرک، کاهش تنوع جمعیت سلول های خونی پس از سن 70 سالگی را شرح می دهد. بعلاوه این مدل، تغییرات مشاهده شده در بیماری و سایر ویژگی ها را در افراد مسن شرح می دهد.

دکتر امیلی میچل (Emily Mitchell)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: یافته های ما نشان می دهند که تنوع سلول های بنیادی خون در سنین بالاتر، با بروز جهش های محرک از بین می رود. در بسیاری از موارد، توانایی سلول های بنیادی برای فراوری سلول های خونی بالغ مختل می گردد. این می تواند شرحی برای از دست دادن عملکرد مرتبط با افزایش سن در سیستم خونی باشد.

دکتر پیتر کمپبل (Peter Campbell)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما برای نخستین بار نشان دادیم که جهش های اتفاق افتاده در طول عمر چگونه به بروز تغییر فاجعه بار و اجتناب ناپذیر در جمعیت سلول های خونی پس از 70 سالگی منجر می شوند. آن چه در خصوص مدل ما فوق العاده هیجان انگیز به شمار می رود، این است که شاید در سایر سیستم های یک اندام نیز کاربرد داشته باشد.

این پژوهش، در مجله Nature به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 2 شهریور 1401 بروزرسانی: 2 شهریور 1401 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1510

به "تغییرات ژنتیکی کلید شروع پیری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات ژنتیکی کلید شروع پیری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید