روش هایی برای از بین بردن جای زخم ناشی از سوختگی

به گزارش بی نهایت اس ام اس، جای زخم پس از سوختگی یکی از مسائل مهمی است که افراد سانحه دیده با آن رو به رو هستند. این زخم ممکن است کوچک یا بزرگ باشد و گاه برای همواره روی پوست آسیب دیده باقی بماند.

روش هایی برای از بین بردن جای زخم ناشی از سوختگی

خبرنگاران |سوختگی می تواند ناشی از تماس پوست با شئ داغ یا ریختن آب جوش روی قسمتی از بدن باشد یا پوستتان در معرض آفتاب شدید و یا مواد شیمیایی قرار بگیرد، یا دچار برق گرفتگی گردد و بسوزد. پس از دوران بهبودی جای زخم ها اغلب با رنگ و ظاهری متفاوت روی پوست قابل مشاهده هستند. زخم یا همان پوست ضخیمی که تغییر شکل و رنگ داده است، اغلب پس از بهبود زخم ها ایجاد می گردد که پوست آسیب دیده موجب مرگ سلول ها خواهد شد. بدن برای ترمیم پوست آسیب دیده پروتئینی به نام کلاژن فراوری می نماید که به ایجاد جای زخم منجر می گردد.

به گزارش خبرنگاران ، زخم های سوختگی باتوجه به میزان آسیب دیدگی پوست، می تواند بزرگ یا کوچک باشد. شدت سوختگی معین می نماید که آیا جای این زخم ها از بین خواهند رفت و یا به طور دائم قابل مشاهده هستند.

انواع زخم های سوختگی

احتمال و شدت سوختگی به مدت زمانی که شخص در معرض حرارت بوده و نیز شدت آن بستگی دارد.

سوختگی ها بر اساس میزان آسیبی که پوست دیده است، طبقه بندی می شوند:

سوختگی درجه اول: این سوختگی ها به لایه بیرونی پوست (اپیدرم) آسیب می زنند و باعث قرمزی و درد می شوند. این زخم ها معمولا طی 6 روز خوب می شوند و جای زخم نیز روی پوست باقی نمی ماند.

سوختگی درجه دوم: این سوختگی ها هم به لایه بیرونی (اپیدرم) و هم به لایه زیرین پوست (دریم) صدمه می زنند. افرادی که دچار سوختگی های درجه دوم می شوند، علاوه بر درد و قرمزی، تاول هم روی پوستشان ظاهر می گردد. بهبودی این سوختگی ها 2 تا 3 هفته طول می کشد و احتمال بیشتری دارد که زخم ایجاد نمایند.

سوختگی درجه سوم: این سوختگی ها شدید ترین نوع هستند. آن ها به هر دو لایه پوست آسیب می زنند و محتمل است به استخوان ها، تاندون ها یا زرد پی ها و حتی اعصاب هم صدمه بزنند. پوست افرادی که دچار سوختگی های درجه سوم می شوند، ممکن است سفید یا سیاه هم باشد. بهبودی این نوع سوختگی ها ممکن است بسیار زمان بر باشد و زخم های عمیقی را هم ایجاد نمایند.

زخم های ناشی از سوختگی های درجه دوم و سوم باتوجه به ظاهرشان و آسیبی که به پوست وارد نموده اند، طبقه بندی می شوند:

زخم هایپرتروفیک (Hypertrophic): زخم های هایپرتروفیک قرمز یا بنفش هستند و بالا تر از سطح پوست قرار می گیرند. این زخم ها با احساس گرما و خارش همراه هستند.

زخم کانترکچر (Contracture): زخم های کانترکچر یا انقباضی، پوست، عضلات و تاندون ها را منقبض و حرکت عادی پوست را محدود می نمایند.

زخم کلوید (Keloid): زخم های کلوید برآمدگی روشن و بی مو را به وجود می آورند و یا به معنایی ساده تر همان تاول را ایجاد می نمایند.

از بین بردن جای سوختگی

درمان سریع و مناسب برای مراقبت از آسیب دیدگی حاصل از سوختگی اغلب برترین شیوه برای پیشگیری یا به حداقل رساندن زخم است. بسیاری از زخم ها در طول زمان از بین می روند؛ اما زخم های کلوید به خودی خود از بین نمی روند و باید تحت مراقبت و درمان قرار بگیرند.

اگر زخم ناشی از سوختگی از مدت ها قبل شکل گرفته باشد، با این روش ها می توان ظاهر آن را بهبود بخشید:

استفاده از ژل سیلیکون: تحقیقات حاکی از آن هستند که این ژل می تواند به روند بهبودی جای سوختگی یاری کند و از میزان، سختی و قرمزی آن بکاهد.

مراقبت از آن قسمت در برابر نور خورشید: اشعه های ماورای بنفش خورشید ممکن است سبب تیره تر شدن یا معین تر شدن جای سوختگی شوند. توصیه می گردد برای مراقبت بهتر از لباس های محافظ یا ضد آفتاب با اس پی اف (SPF) 30 یا بالا تر بهره ببرید.

مراقب محصولات غیر تجویزی برای از بین بردن جای سوختگی باشید؛ زیرا اثربخشی این محصولات به هیچ عنوان آزمایش نشده است.

در صورتی که نگران از بین بردن جای سوختگی هستید، درباره راه کار های موجود برای کاهش بافت آسیب دیده با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان متخصص AAD این گزینه های درمانی را برای کاهش علائم و جای سوختگی ارائه می دهند:

تزریق استروئید که باعث کاهش درد می گردد و از میزان کلوید و سایر زخم ها می کاهد.

درمان با لیزر که ممکن است قرمزی، درد و سختی کلوید و سایر زخم ها را کاهش بدهند.

جراحی برای از میان برداشتن بافت های آسیب دیده، کاهش میزان زخم کلوید و بهبود حرکت پوست.

این درمان ها همگی می توانند به کاهش جای سوختگی یاری نمایند؛ اما آن ها را کاملا از بین نمی برند و بهبود کامل زخم ها می تواند فرایند ای زمان بر باشد.

از کرم های حاوی ویتامین A یا ویتامین E برای زخم و جای سوختگی استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است باعث نمایان تر شدن ظاهر آن ها شوند.

پیشگیری از زخم شدن ناشی از سوختگی

در صورتی که اخیرا دچار سوختگی شدید، برای پیشگیری از زخم شدن جای آن یا کاهش شدت زخم ها نکات و موارد ذکر شده را دنبال کنید:

بلافاصله پس از سوختگی:

محل آسیب دیده را زیر شیر آب سرد یا ولرم بگیرید؛ سپس اجازه بدهید پوست آن ناحیه خودش خشک گردد.

روغن آنتی بیوتیک را روی جای سوختگی بمالید. از اپلیکاتور استرلیزه بهره ببرید تا زخم عفونت نکند.

روی جای سوختگی گاز بگذارید و آن را با باندی که نمی چسبد، بپوشاند.

در صورتی که زخم به جای خوب شدن قرمز تر شد، به پزشک مراجعه کنید.

شخص آسیب دیده مدتی بعد از اینکه زخم کمی بهبود یافت، می تواند:

هر روز به مدت چند دقیقه پوست اطراف محل آسیب دیده را با دقت بکشد تا از جمع شدن پوست در آن قسمت جلوگیری کند.

اجازه بدهید تا تاول ها خودشان بترکند و آبشان تخلیه گردد؛ سپس از یک پزشک در خواست کنید تا پوست مرده را بردارد.

ناحیه آسیب دیده را تا چند ماه با لباس مناسب یا ضد آفتاب بپوشانید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید جای سوختگی در حال بهبودی کامل است، مرتب به پزشک مراجعه کنید. قطعاً پزشکان توصیه هایی برای پیشگیری از زخم شدن یا بهتر شدن آن ارائه خواهند داد؛ بعلاوه روند بهبود زخم را آنالیز می نمایند.

مراقبت از جای سوختگی

درمان سریع و مناسب سوختگی موجب کاهش خطر ایجاد زخم و شدت آن می گردد.

هر فردی می تواند سوختگی های درجه اول را در خانه با 5 دقیقه قرار دادن جای سوختگی در آب خنک درمان کند.

افرادی که دچار سوختگی درجه دوم می شوند، باید به پزشک یا بخش اورژانس بیمارستان مراجعه نمایند؛ اما سوختگی های جزئی را نیز می توان با استفاده از روش های زیر درمان کرد:

پماد آنتی بیوتیک: مالیدن یک لایه نازک پماد آنتی بیوتیک روی قسمت آسیب دیده روند بهبودی را سرعت می بخشد و از خطر عفونت نیز می کاهد.

باند پیچی با گاز: پوشاندن جای سوختگی با گاز استریل و غیر چسبنده از پوست محافظت می نماید و احتمال عفونت را کاهش می دهد.

سوختگی های درجه سوم بسیار جدی هستند و باید فورا و بدون هیچ درنگی به بخش فوریت های پزشکی ارجاع داده گردد.

مراقبت های سوختگی های درجه سوم عبارت اند از:

پوشاک متراکم:پارچه های کشی و سختی هستند که به ناحیه آسیب دیده یاری می نمایند. این فشار سبب می گردد پوست بازسازی گردد. فرد آسیب دیده نیز احتمالا تا چند ماه تمام روز از این پوشاک استفاده می نماید تا سوختگی خوب گردد.

پیوند پوست: در این پیوندها جراح از قسمت دیگری از بدن یا حتی از یک فرد اهدا نماینده پوست سالم را می گیرد و با آن ناحیه سوخته پوست را می پوشاند.

جراحی: در صورتی که سوختگی سبب گردد بخش هایی از پوست به هم بچسبند، ممکن است فرد برای رهایی از شر آن پوست ها و افزایش دامنه حرکتی اش، مجبور به جراحی گردد.

فیزیوتراپی: بعضی مواقع برای ترغیب به حرکت در آن نواحی از بدن که دچار کانترکچر یا جمع شدگی پوست ناشی از سوختگی شده اند، مفید است.

در صورتی که جای سوختگی طی یک هفته خوب نگردد، میزان و شدت آن به هر میزان که باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که زخم ناشی از سوختگی شدید است یا به مرور زمان از بین نمی رود؛ نیز باید به پزشک مراجعه کرد.

استفاده از ژل آلوئه ورا، مصرف غذا های مملو از آنتی اکسیدان، نوشیدن آب فراوان و مصرف تعدادی از مکمل ها نیز برای از بین بردن جای سوختگی مفید هستند و هم فرایند بهبود را سرعت می بخشند. حتما قبل از آنکه چیزی را روی زخم های عمیق بمالید یا مکملی را مصرف کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا ممکن است با سایر دارو هایی که مصرف می کنید، تداخل داشته باشند.

عوارض

بیشتر سوختگی های جزئی به سادگی درمان می شوند و باعث بروز مشکل دیگری نمی شوند و نیازی به مراقبت های پزشکی هم ندارند. اما از بین بردن جای سوختگی درجه دوم و سوم یا سوختگی های شدیدتر مستلزم مراقبت های پزشکی است؛ زیرا ممکن است زخم عمیق یا خطر ابتلا به این عوارض نام برده شده را به همراه داشته باشند و یا افزایش بدهند:

عفونت

سوختگی زخم های سربازی را بر جا می گذارد که باکتری ها و آلودگی ها از آنجا به راحتی وارد بدن می شوند. عفونت های ناشی از این مسئله ممکن است جزئی باشند و به راحتی درمان شوند، شاید هم به عفونت های شدیدتری مثل سپتیسمی تبدیل شوند. سپتیسمی (Sepsis) زمانی اتفاق می افتد که عفونت وارد جریان خون فرد می گردد و حتی می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

دهیدراته یا کم شدن آب بدن

سوختگی ها سبب می شوند تا بدن آب از دست بدهد. از دست دادن مقادیر زیاد مایعات احتمالا به کم شدن آب بدن (Dehydration) منجر می گردد که این امر بر میزان خون جاری در بدن تاثیر می گذارد.

دمای پایین بدن

پوست انسان به تنظیم دمای بدن یاری می نماید. زمانی که پوست بر اثر سوختگی آسیب فراوانی می بیند، از دست رفتن دما منجر به هایپوترمی می گردد. در هایپوترمی (Hypothermia) سطح دمای بدن به شکل ناگهانی به قدری پایین می آید که به مرحله خطرناکی می رسد.

انقباض و جمع شدگی پوست

انفباض و جمع شدگی پوست یا کانترکچر (Contracture) زمانی اتفاق می افتد که بافت زخم حین بهبودی شکل می گیرد. این بافت زخم پوست را سفت و جمع می نماید و سبب می گردد تا استخوان ها یا مفصل ها سخت حرکت نمایند.

آسیب به ماهیچه و بافت ها

سوختگی های شدیدتر اغلب به تمامی لایه های پوست فرد آسیب می زنند و ممکن است به ماهیچه ها و بافت های داخلی بدن برسند که می تواند صدمات جدی و بلندمدتی به این نواحی بدن بزنند.

کاهش اعتماد به نفس

زخم های سوختگی می توانند به اعتماد به نفس فرد نیز آسیب بزنند، به ویژه زمانی که سوختگی در بخش هایی از بدن است که امکان پنهان کردن آن وجود ندارد. این امر ممکن است به پریشانی هیجانی و روانی فرد منجر گردد.

منظره

جای سوختگی به شدت آن و سرعت عمل در رسیدگی به زخم بستگی دارد. سوختگی های اندک درجه اول به مرور زمان خودشان بهبود می یابند و هیچ جای زخمی باقی نمی گذارند. سوختگی های درجه دوم و سوم ممکن است زخم هایی به جا بگذارند و درمان هایی همانند پیوند پوست و پوشاک متراکم می توانند به کاهش ظاهر شدن آن ها در دید ها یاری کند و فرایند بهبودی را سرعت ببخشد.

منبع: medicalnewstoday

منبع: فرادید
انتشار: 8 فروردین 1402 بروزرسانی: 8 فروردین 1402 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1610

به "روش هایی برای از بین بردن جای زخم ناشی از سوختگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش هایی برای از بین بردن جای زخم ناشی از سوختگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید