سیستم هوشمند کشت هیدروپونیک ساخته شد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، محققان در یک تیم استارت آپی پیروز به طراحی دستگاهی هوشمند برای آبیاری و تغذیه گیاهان کشت هیدروپونیک به روش ناپیوسته شدند.

سیستم هوشمند کشت هیدروپونیک ساخته شد

مصطفی باکویی بنیانگذار یک تیم استارت آپی در زمینه طراحی دستگاه هوشمند آبیاری و تغذیه کشت هیدروپونیک اظهار کرد: کشاورزی هیدروپونیک کشاورزی بدون خاک است و در آن از آبی که دارای مواد غذایی است برای رشد گیاه استفاده می گردد.

وی اضافه کرد: به علت اینکه در کشت هیدروپونیک کنترل تهیه محلول غذایی در دست گلخانه داران است، کیفیت و کمیت محصولات در مقایسه با کشاورزی خاکی بسیار بیشتر بوده و از این رو به آن کشاورزی صنعتی می گویند.

وی با تاکید بر اینکه در کشت هیدروپونیک کمیت و کیفیت محصول مطرح است، گفت: کشاورزی هیدروپونیک کشاورزی مدرن است و کشاورزی مدرن احتیاج به ابزارهای مدرن نیز دارد. مهم ترین فرایند در کشت هیدروپونیک تهیه دقیق محلول غذایی مناسب گیاه است از این رو ضروری است که از اتوماسیون و هوشمندسازی برای تهیه محلول آبیاری و تغذیه استفاده گردد.

باکویی با بیان اینکه در حال حاضر در گلخانه های کنونی تهیه محلول غذایی یا به صورت دستی توسط کاربر انجام می گردد و یا از سیستم های پیوسته یا ونتوری استفاده می نمایند، گفت: سیستم های پیوسته از نظر مالی برای گلخانه های کوچک و متوسط به صرفه نیست علاوه بر اینکه قابلیت اطمینان بالایی نیز ندارند.

وی اظهار کرد: دستگاهی که ما طراحی نموده ایم، دستگاه آبیاری و تغذیه هوشمند به روش ناپیوسته و یا Batch Dosing است. در این دستگاه در ابتدا محلول غذایی در مخزن آب گلخانه به صورت کاملاً اتوماتیک تهیه می گردد و پس از اینکه از رسیدن تمامی پارامترهای محلول غذایی به مقدار ایده آل خود اطمینان حاصل شد فرایند آبیاری انجام می گردد. به همین دلیل روش ناپیوسته دارای دقت و قابلیت اطمینان بالایی است.

به گفته باکویی، مصرف آب و کود نیز در کشاورزی مهم است و این دستگاه موجب صرفه جویی در مصرف آب و کود نیز خواهد شد.

این فعال استارت آپی خاطر نشان کرد: گلخانه داران به یاری این دستگاه می توانند از راه دور و بر بستر اینترنت نیز بر فرایند آبیاری و تغذیه گلخانه خود مدیریت داشته باشند و هم چنین بر اساس داده های جمع آوری شده در دستگاه به یاری مشاورزان کشاورزی، برنامه ریزی مناسبی برای افزایش بهره وری گلخانه خود داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما در این استارت آپ از سال 97 فعالیت خود را شروع نموده و تا کنون دانش فنی این دستگاه را بدست آورده ایم و توانسته ایم المان های اساسی این دستگاه را بومی سازی کنیم، گفت: این محصول به صورت تجاری برای اولین بار در کشور ساخته شده و ثبت اختراع آن نیز صورت گرفته است.

باکویی گفت: این دستگاه می تواند تهیه محلول غذایی برای گلخانه های دارای چندین محصول را نیز انجام بدهد و همچنین قابلیت پیاده سازی در هر دو نوع کشت هیدروپونیک باز و بسته را دارد.

وی در مورد آخرین شرایط دستگاه گفت: نمونه تجاری سازی شده این دستگاه ساخته شده است و اکنون در حال تعامل برای به کارگیری آن در یک گلخانه هیدروپونیک وسیع هستیم.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 822

به "سیستم هوشمند کشت هیدروپونیک ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم هوشمند کشت هیدروپونیک ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید