سی ان ان: ترامپ سرنوشت آمریکا را به دست چین سپرده است

به گزارش بی نهایت اس ام اس، ایرنا نوشت: دولت ترامپ که تا پیش از همه گیر شدن ویروس کرونا در سطح جهانی، چین را به طرق مختلف تحت فشار و حملات تجاری و دیپلماتیک خود قرار داده بود، حال به علت ناکارآمدی دولت او در مقابله با اپیدمی گسترده کرونا در آمریکا، واشنگتن را برای تامین نیازهای پزشکی و بهداشتی دست به دامن پکن ساخته است.

سی ان ان: ترامپ سرنوشت آمریکا را به دست چین سپرده است

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

تارنمای شبکه خبری سی ان ان در مقاله ای انتقادی از عملکرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و اعضای دولت وی بخصوص مایک پمپئو وزیر امورخارجه او نوشت: چین، کشوری که تا پیش از این کاخ سفید آنرا رقیب راهبردی خود می خواند، کشوری که دولت ترامپ آنرا متهم در عملیاتی خرابکارانه علیه آمریکا می دانست، کشوری که وزارت خارجه آمریکا آنرا یک دولت مستبد و ناقض حقوق بشر می خواند، کشوری که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا آنرا تهدید بالقوه برای سلامتی و روش زندگی آمریکایی ها توصیف می کرد؛ حال برای تامین احتیاجهای پزشکی خود جهت مقابله با ویروس کرونا و نجات جان شهروندانش، به این کشور روی آورده و به آن متکی شده و دولت دونالد ترامپ عملا سرنوشت زندگی آمریکایی ها را به دستان چین سپرده است.

سی ان ان در ادامه این مقاله انتقادی می نویسد: از ماه آوریل تا به امروز بیش از 300هزار مورد تایید شده به بیماری کووید-19 در آمریکا به ثبت رسیده و ناکارآمدی ترامپ در روبرو با این اپیدمی، اکنون این فرصت به چین داده است تا به سرعت قدرت مالی خود را احیا کند، چراکه دولت ترامپ می بایست پیش از همه گیر شدن این ویروس استراتژی برای ذخیره کردن کافی تجهیزات پزشکی و توزیع آن می داشت، که این استراتژی را نداشت.

در ادامه این مقاله آمده است: ترامپ تنها پس از آنکه شمار جان باختگان مبتلا به کووید-19 در آمریکا به بیش از هفت هزار نفر رسید، روز 15فروردین ماه اقدام به متوقف ساختن صادرات تجهیزات پزشکی از آمریکا می نماید، اما با این اقدام دولت ترامپ، باز هم آمریکا فراوری کافی تجهیزات پزشکی که مورد احتیاج بیمارستان ها و افراد مبتلا به این ویروس است را ندارد، درنتیجه ناکامی دولت ترامپ در تامین چنین تجهیزاتی چاره ای برای دیگران باقی نگذاشت تا از هرکجا که می توانند تجهیزات پزشکی مورد احتیاج خود را تامین نمایند به همین خاطر است که اندرو کومو فرماندار ایالت نیویورک از اهدای یکهزار دستگاه تنفس توسط دولت چین و سفارش 17هزار دستگاه دیگر به آن کشور خبر می دهد.

سی ان ان در ادامه نوشت: مسئولان شرکت های سازنده تجهیزات پزشکی درچین می گویند درخواست ها برای دستگاه تنفس هم اکنون 10 برابر بیشتر از آن چیزی است که در بیمارستان های دنیا موجود است.

این مقاله انتقادی می نویسد چین حالا از بحرانی که خودش از آن رهایی یافته، پول پارو می نماید.

چین پسا کرونا توانمندتر از آمریکا

سی ان ان با تاختن بر سیاست های ناکارآمد کاخ سفید نوشت: درحالی که آمریکا در تقلای مقابله با ویروس کرونا است، حال چین بعنوان کشور غلبه نماینده بر این ویروس (چین پسا کرونا) درحدی تجهیزات پزشکی می سازد که آمریکا قادر به انجامش نیست؛ چین پس از ماه ها قرنطینه و تعطیلی حال به سرعت خلاء مالی خود را پر می نماید درحالی که آمریکا همچنان درحال دست و پنجه نرم کردن با این ویروس است. چینی ها در برابر کرونا استراتژی داشتند و ما (آمریکا) نداشتیم.

چین دست بالا را دارد

مقاله این رسانه آمریکایی درادامه می نویسد: حال که جان آمریکایی ها بسته به موافقت دولت چین به صادارات تجهیزات پزشکی به آمریکا است. جنگ الفاظ که کاخ سفید (علیه پکن) به راه انداخته بود، سرد شده است؛ آنچه که واضح است چینی ها می دانند که مساله حیاتی دولت ترامپ نجات جان آمریکایی ها است و آمریکا به این تجهیزات پزشکی احتیاج دارد؛ چین از این توانایی برخوردار است تا این صادرات به آمریکا را کُند و یا متوقف سازد، آنها ما را بی دفاع یافته اند.

حال آنها بیش از هرزمان دیگری در عرصه سیاست خارجی از اهرم فشار علیه آمریکا برخوردار هستند.

سی ان ان در این مقاله می نویسد: دولت ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی ناگزیر به انجام هرکاری برای نجات جان آمریکایی ها هستند، اما باید مطلع بود که متکی بودن به چین در این زمینه هزینه گزافی در پی خواهد داشت.

درحالی که دیگر کشورها در تقلای مقابله با ویروس کرونا هستند ، چین اکنون دست بالا را دارد.

سی ان ان در انتها این مقاله انتقادی نوشت: واقعیت دهشتناک این است که دولت ترامپ جان آمریکایی ها را در دستان چینی ها گذاشته است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 328

به "سی ان ان: ترامپ سرنوشت آمریکا را به دست چین سپرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی ان ان: ترامپ سرنوشت آمریکا را به دست چین سپرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید