شبکۀ غذا چطور فراموشی را پیش بینی می نماید؟

به گزارش بی نهایت اس ام اس، یافته های یک پژوهش جدید نشان می دهد که آنچه که می خورید فقط مهم نیست، بلکه آن چیز هایی که با هم می خورید؛ یا شبکه غذاست که خطرِ آلزایمر و شکل های دیگرِ فراموشی را افزایش یا کاهش می دهد.

شبکۀ غذا چطور فراموشی را پیش بینی می نماید؟

می گویند شما همان چیزی هستید که تناول می کنید؛ و این درباره مغز بسیار صادق است. رژیمِ غذاییِ سرشار از برگ های سبز، انواعِ بِری (میوه های ریز مانند توت)، آجیل، غلاتِ سبوس دار و ماهی - که به عنوانِ رژیمِ غذاییِ مدیترانه ای شناخته می گردد - به کاهشِ خطرِ فراموشی مرتبط است. بعضی تحقیقاتِ مشابه، مانند رژیمِ ذهن، نشان داده اند که این غذا ها حتی در بهبودِ عملکرد های شناختی مؤثر هستند.

اکنون، یافته های یک پژوهش جدید نشان می دهد که آنچه که می خورید فقط مهم نیست، بلکه آن چیز هایی که با هم می خورید؛ یا شبکه غذاست که خطرِ آلزایمر و شکل های دیگرِ فراموشی را افزایش یا کاهش می دهد.

یک هفته رژیمِ غذاییِ ناسالم حافظه و یادگیری را مختل می نماید

30 سالگی غمگین ترین، 80 سالگی شادترین، 75 سال به بعد دورانِ رشدِ حقیقیِ ذهنی

8 ماده غذایی برای حفظ جوانی مغز

سیسیلیا سامییری، شیوع شناس از دانشگاهِ بوردو در فرانسه که نویسنده این پژوهش است، می گوید: افرادی که دچار فراموشی شده بودند؛ بیشتر احتمال داشت که گوشتِ تولید شده را همراهِ سیب زمینی مصرف نمایند و افرادی که فراموشی نداشتند، بیشتر احتمال داشت که گوشت را به همراه غذا های متنوع تر مانند میوه، سبزی و غذا های دریایی مصرف نمایند.

او می گوید: ما فهمیدیم که تنوعِ غذایی و افزودنِ غذا های سالم تر به رژیمِ غذایی در کم کردنِ احتمالِ فراموشی نقش دارند.

ریچارد ایزاکسون، عصب شناس از کلینیکِ پیشگیری از آلزایمر از وایل کُرن، درباره این پژوهش گفت: در این مطالعه، شبکه غذایی ای که با فراموشی مرتبط شده است، گوشتِ تولید شده به همراهِ غذا های نشاسته ای مانندِ سیب زمینی و سایر گوشت ها و الکل بوده است.

او می گوید: وقتی پای سلامتِ مغز و رژیم غذایی در میان است؛ تنوعِ غذایی مهمترین نقش را دارد.

ترکیبِ برنده

در این مطالعه از 600 فردِ مسن در فرانسه پرسیده شد که چه چیز هایی می خورند، سپس برای 5 سال آن ها را به صورتِ مستمر معاینۀ پزشکی کردند. در سرانجام آن مدت، 209 نفر به بیماریِ فراموشی دچار شده بودند. وقتی محققان به غذا هایی که آن ها طی این مدت خورده بودند، توجه کردند، متوجه شدند که تک تکِ غذا های هر گروه با گروهی دیگر متفاوت نیست. اما تفاوتِ بسیار زیادی در ترکیبِ غذاییِ دو گروه وجود داشت.

افرادی که هیچ نشانی از کاهشِ عملکردِ شناختی در آن ها مشاهده نشده بود، آن هایی بودند که شبکه غذایی شان حاوی مقادیرِ اندکی از انواعی از غذا های متنوع بود. این انتخاب های معمولاً شاملِ غذا های سالم تر از قبیلِ غذا های دریایی، میوه ها و سبزیجات بودند.

اما، 209 نفری که دچار فراموشی شده بودند، بیشتر احتمال داشت که ترکیبِ گوشت های به شدت تولید شده مانند انواع سوسیس، گوشت هایی با موادِ نگهدارنده، پاته به همراهِ غذا های نشاسته ای مانند سیب زمینی و الکل و میان وعده هایی مانند کلوچه و کیک مصرف نمایند.

سامیری گفت: در حقیقت، ما تفاوت هایی را در شبکه غذایی افراد کشف کردیم که می توانند سال ها پیش از پدیدار شدنِ فراموشی آن را پیش بینی نمایند.

ایزاکسون گفت: این تحقیق به طور کلی، مطالعه مهمی است و پیچیدگیِ رابطه بین انتخاب های غذایی و سلامتِ مغزی را نشان می دهد؛ اما درواقع بار دیگر نشان می دهد که تغذیه یک عاملِ خطرِ قابلِ اصلاح است و می توان با تغییر دادنِ آن به بهبودِ شناخت یاری کرد.

من اغلب به بیمارانم می گویم که نمی توانید انتظار داشته باشید با خوردنِ فقط یک توتِ جادویی خطرِ آلزایمر را کاهش دهید یا زوالِ قوه شناخت در اثر افزایش سن را به تأخیر بیندازید. اما این میوه ها به همراهِ یک بشقاب از غذایی که شبیهِ مغز هستند مانند سبزیجاتِ، خوردنِ دو بار ماهی در هفته و غلاتِ سبوس دار می تواند در طی مدت منافع زیادی را شامل حال افراد بکند.

منبع: CNN

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 450

به "شبکۀ غذا چطور فراموشی را پیش بینی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکۀ غذا چطور فراموشی را پیش بینی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید