کیفیت اینترنت بهتر شد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری از بهبود شرایط شاخص های کیفی اینترنت کشور خبر داد.

کیفیت اینترنت بهتر شد

به گزارش خبرنگاران، شیوع کرونا از اسفند 98، بسیاری از فعالیت ها را مجازی و آنلاین کرد. در ابتدای مجازی شدن فرآیندهای آموزشی و اداری که اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، انتظار آن حجم بالای مراجعه کاربران را نداشتند، کیفیت و سرعت اینترنت دچار اختلال بود و البته با گذشت زمان، ظرفیت های ارتباطی افزایش یافت اما در دو ماه گذشته و با آغاز مدارس و دانشگاه ها و آموزش مجازی و افزایش مصرف کاربران، کیفیت اینترنت باز هم دچار اختلال شد.

تا جایی که در پی دریافت برخی گزارشات مردمی از طریق سامانه 195 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و گلایه برخی کاربران فضای مجازی درباره کندی شبکه در ساعات پیک مصرف در برخی از نقاط کشور، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- برای پیگیری دقیق و رسیدگی سریع به موضوع دستور داد و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شد با همکاری شرکت زیرساخت، پس از بررسی دقیق گزارشات مردمی، راهکارهای رفع سریع اشکالات ارتباطی را ارائه و گزارش اقدامات اجرایی را به مردم اطلاع رسانی کنند.

زارع پور البته درباره مسائل اینترنتی نیز اینطور توضیح داد: مشکل کلان تر ما این است که در چند سال گذشته سرمایه گذاری لازم برای توسعه ارتباطات به چند دلیل صورت نگرفته است. یکی از دلایل مسائل تحریمی و افزایش هزینه ها بوده که اپراتورها نتوانستند سرمایه گذاری لازم را انجام دهند که حالا بعد از تحریم ها، خیلی از محصولات موردنیاز صنعت مخابرات کشور بومی سازی شده و این امید هست که ما بحث توسعه را به سرعت در کشور دنبال کنیم.

پس از آن، معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری با اشاره به تشکیل کمیته ویژه با حضور مدیران رگولاتوری، شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای ثابت و سیار به دستور وزیر ارتباطات برای بررسی و حل شرایط کندی اینترنت در برخی نقاط کشور اضافه نمود: با افزایش پهنای باند بین الملل در شرکت ارتباطات زیرساخت و افزایش ظرفیت لینک های داخلی بویژه در لایه مخابرات در اپراتورها در حال حاضر کیفیت شبکه اینترنت در حالت نرمال واقع شده است.

مجید حقی افزایش استفاده از بستر سامانه های آموزشی همزمان با بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی را دلیل عمده افزایش ترافیک شبکه و کندی اینترنت کشور گفت گفت: به طور معمول ترافیک شبکه افزایش دارد اما با آغاز سال تحصیلی حجم استفاده از اینترنت افزایش قابل توجهی داشت و این باعث شد کیفیت اینترنت بویژه در شاخص pocket lost (بسته های گمشده) افت کند.

وی تاکید کرده است: در کنار اقدامات رگولاتوری، شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای ارتباطی برای افزایش ظرفیت داخلی و پهنای باند بین الملل، به دلیل تغییر زمانبندی کلاسهای مدارس و مراکز آموزش عالی و پراکندگی آن در ساعات صبح و بعدازظهر، ساعتهای اوج مصرف در طول شبانه روز تغییر کرده و در پی آن کیفیت شبکه نیز بهتر شده است.

بنا بر اعلام وزارت ارتباطات، معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری اظهار کرد: فرایند پایش کیفیت در شبکه دیتای کشور، امری مستمر است و بطور مرتب در دستور کار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی واقع شده است تا مردم از خدمات با کیفیت در این حوزه بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1272

به "کیفیت اینترنت بهتر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفیت اینترنت بهتر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید