12 اشتباه رایج در شستن صورت که باعث آسیب رسیدن به پوست می گردد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، حتما می دانید که برای داشتن پوست سالم و زیبا باید مرتب آن را بشویید تا آلودگی های محیط و چربی خود پوست، روی آن باقی نماند. شستن منظم و اصولی پوست باعث می گردد که همواره پوستی روشن و شفاف داشته باشید. گاهی اوقات در شست وشوی صورت، اشتباهاتی را تکرار می کنیم که به مرور زمان، باعث آسیب رسیدن به پوست می گردد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص این اشتباهات رایج بیشتر بخوانید و آن را در روتین پوستی خود تکرار نکنید.

12 اشتباه رایج در شستن صورت که باعث آسیب رسیدن به پوست می گردد

اهمیت شستن پوست صورت

پوست صورت ما در طول روز دائما در معرض آلودگی ها، تابش آفتاب و مواد آرایشی قرار گرفته است. بسیاری از این محصولات آرایشی که روی پوست خود از آن استفاده می کنیم حاوی مواد شیمیایی هستند. چربی و آلودگی پوست صورت اگر برای مدت زیادی روی آن باقی بماند، باعث ایجاد جوش می گردد. به همین علت باید هر روز صورت خود را بشویید و هیچ وقت در حالی که صورت شما آلوده است یا آرایش دارد، به رخت خواب نروید.

  • 10 نکته در خصوص آرایش بهاری که برای سال تازه باید بدانید

12 اشتباه رایج در شستن صورت

برخی از اشتباهاتی که موقع شستن صورت مرتکب می شویم ممکن است در کوتاه مدت، تاثیری در پوست نداشته باشند ولی وقتی برای مدت طولانی آن را تکرار کنید، به مرور باعث ایجاد انواع آسیب ها در پوست می شوند.

اگر می خواهید پوستی سالم داشته باشید، از این اشتباهات اجتناب کنید:

1. استفاده از دستمال های مرطوب

استفاده از دستمال های مرطوب، بسیار رایج شده است. بیشتر ما در کیف آرایشی خودمان دستمال مرطوب داریم و جایی که به آب دسترسی نیست، از آن برای تمیز کردن و شستن پوست صورت استفاده می کنیم. استفاده از این دستمال ها بسیار راحت است و همین باعث می گردد که تنبلی کنیم و حتی زمانی که به آب دسترسی داریم، از این دستمال ها بهره ببرید.

دستمال های مرطوب آرایشی حاوی امولسیفایرها و سورفکتانت ها هستند که کار اصلی آن ها حل کردن مواد آرایشی است. چون این دستمال ها به نحوی طراحی می شوند تا با یک حرکت و با یک بار کشیدن دستمال به صورت، تمام مواد آرایشی را از روی آن پاک نمایند؛ به همین علت معمولا حاوی مواد شیمیایی قوی برای پاک کردن محصولات آرایشی هستند که این مواد می تواند برای پوست مضر باشد و آن را تحریک کند.

یکی دیگر از معایب دستمال های مرطوب آرایشی این است که برای پاک کردن لوازم آرایشی ماندگار مثلا ریمل، مجبور می شوید آن را با شدت بیشتری روی چشم ها بکشید که باعث آسیب رساندن به مژه ها و چشم ها می گردد.

استفاده از این دستمال ها را فقط به زمان هایی محدود کنید که به آب دسترسی ندارید و ناچار به استفاده از آن هستید.

2. استفاده از شوینده های قوی برای پوست چرب

در نگاه اول منطقی به نظر می رسد که افرادی که پوست چرب دارند، از شوینده های قوی استفاده نمایند تا چربی صورت را کاملا پاک کند. اما این اشتباهی است که بیشتر افراد انجام می دهند و فقط باعث بدتر شدن شرایط پوست می شوند.

وقتی از شوینده های قوی برای تمیز کردن پوست چرب استفاده می کنید، چربی طبیعی پوست را از بین می برید و پوست شما تحریک می گردد تا چربی بیشتری برای جبران چربی از دست رفته فراوری کند.

شوینده های ملایم هم می توانند چربی اضافه پوست را تمیز نمایند و در عین حال باعث خشک شدن آن نشوند. حتی اگر چرب ترین پوست را هم داشته باشید، شوینده ملایم برای پوست شما انتخاب بهتری است.

  • 4 گام کلیدی در روتین مراقبت از پوست چرب که نباید از آن ها غافل شوید

3. شست وشوی سطحی

بسیاری از افراد عادت دارند که هر روز صورت خود را می شویند ولی این کار را سطحی و بدون دقت انجام می دهند.

اگر زیاد در محیط بیرون رفت و آمد دارید و از چند لایه کرم ضدآفتاب، کرم مرطوب نماینده و کرم پودر استفاده می کنید، باید بدانید که شستن پوست صورت به صورت سطحی و باعجله، کافی نیست و نمی تواند تمام این مواد اضافه و آلودگی ها را پاک کند.

برای اینکه از تمیز شدن کامل پوست مطمئن شوید، ابتدا یک شوینده مناسب پوست از برند مورد علاقه خود انتخاب کنید. آب خالی برای شستن صورت کافی نیست. در مرحله بعد می توانید از یک لیف کوچک، براش های مخصوص شست وشو و… بهره ببرید تا تمام سطح صورت را از مواد آلوده و محصولات آرایشی پاک کنید.

4. تغییر دمای آب

یکی از باورهای اشتباهی که در خصوص شستن صورت وجود دارد این است که گرم کردن آب باعث باز شدن منافذ پوست و سرد کردن آب باعث جمع شدن منافذ پوست می گردد. به همین علت بسیاری از افراد موقع شست وشوی صورت، دمای آب را تغییر می دهند.

تغییر دمای آب به خصوص اگر اختلاف دما زیاد باشد، باعث ایجاد شوک در پوست می گردد. سعی کنید همواره با آبی که دمای یکسان دارد، صورت خود را بشویید. آب ولرم برترین دما را برای شستن صورت دارد.

5. استفاده بیش از حد از اسکراب ها

پوست صاف و لطیفی که بعد از لایه برداری نصیبمان می گردد، بسیار وسوسه نماینده است و همین وسوسه باعث می گردد که افراد، در لایه برداری پوست و استفاده از محصولات اسکراب، زیاده روی نمایند. لایه برداری را باید هفته ای یک بار انجام دهید و بیشتر از این، باعث ایجاد خراش های ریز روی پوست می گردد.

لایه برداری ممکن است به شکل های مختلف انجام گردد؛ یا با استفاده از محصولات شیمیایی و شامپوها و ماسک های اسکراب یا با براش های مخصوص شست وشوی صورت.

دقت کنید که از چند روش لایه برداری، هم زمان با هم استفاده نکنید. مثلا اگر با براش مخصوص، صورت خود را شسته اید، دیگر از ماسک اسکراب استفاده نکنید.

6. زیاده روی در استفاده از شوینده های کرمی و روغنی

استفاده از شوینده های کرمی، حس خوبی دارد و برای پوست های خشک، آرامش بخش است. همین حس خوب باعث می گردد که افراد در استفاده از آن ها زیاده روی نمایند. زیاده روی کردن در استفاده از محصولات شوینده کرمی، باعث می گردد که به داخل منافذ پوست راه پیدا نمایند و آن را پر نمایند. پر شدن منافذ پوست می تواند باعث ایجاد مسائل مختلفی در پوست گردد.

7. آنالیز نکردن مواد تشکیل دهنده محصولات آرایشی و بهداشتی

یکی از اطلاعات مهمی که روی بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی نوشته می گردد، مواد تشکیل دهنده آن ها است. شاید فکر کنید این اطلاعات، برای شما لازم نیست ولی اگر پوست حساسی داشته باشید، باید این مواد را بشناسید و از برخی از آن ها اجتناب کنید.

مثلا یکی از مواد شیمیایی که در محصولات شوینده وجود دارد و باعث کف کردن آن ها می گردد، سدیم لوریل سولفات است. این ماده اگر روزانه استفاده گردد می تواند پوست را به شدت تحریک کند. رایحه هایی که در برخی محصولات استفاده می گردد نیز می توانند تحریک نماینده پوست باشند و در بسیاری از مواقع، غیرضروری هستند.

اگر پوست حساس دارید ابتدا تحقیق کنید که نسبت به چه موادی، حساسیت پوست شما شدیدتر می گردد. در خصوص مواد تشکیل دهنده محصولات آرایشی و بهداشتی هم تحقیق کنید. دفعه بعد که به فروشگاه می روید، محصولات مورنظر خود را آنالیز کنید و اگر اندازه مواد شیمیایی مضر آن ها زیاد است، از خرید آن صرف نظر کنید.

  • 9 مرحله آرایش فرانسوی که زیبایی نچرال به چهره می بخشد

8. ولخرجی کردن در خرید مواد شوینده

یکی از اشتباهات رایج ما برای شستن صورت این است که محصولات مختلفی را برای این کار می خریم. فکر می کنیم تنوع محصولات یا خریدن محصولات گران تر باعث می گردد که پوست بهتری داشته باشیم.

گاهی اوقات یک صابون معمولی کودک، برای شستن پوست صورت ما کافی است. ابتدا از شوینده های ملایم و در دسترس بهره ببرید و نتیجه آن را روی پوست صورت خود آنالیز کنید. اگر نتیجه آن خوب بود، نیازی به عوض کردن مرتب این محصولات و خرید محصولات گران تر نیست.

اگر از محصول مورد نظرتان جواب نگرفتید، یک برند یا محصول دیگر را امتحان کنید. برای انتخاب می توانید با متخصصان پوست مشورت کنید.

9. محکم کشیدن حوله روی صورت

یکی از اشتباهات رایج در شستن صورت استفاده نادرست از حوله است. برخی از افراد سعی می نمایند با محکم کشیدن حوله روی پوست، آن را خشک نمایند. اما نیازی به کشیدن حوله روی پوست نیست. برای خشک کردن صورت، حوله را روی آن بگذارید و بردارید. همین اندازه کافی است و صورت کاملا خشک می گردد.

10. توجه نکردن به تاریخ انقضای شوینده ها

بیشتر ما موقع خرید و مصرف محصولات غذایی، به تاریخ انقضای آن ها دقت می کنیم اما وقتی نوبت به محصولات شوینده می رسد، از این نکته صرف نظر می کنیم. محصولات شوینده هم تاریخ انقضا دارند. شاید خراب شدن آن ها را در ظاهر نبینید ولی وقتی از تاریخ انقضای آن ها می گذرد، باید مصرف آن را قطع کنید.

آسیب هایی که مواد شوینده تاریخ مصرف گذشته دارند می تواند جبران ناپذیر باشد. در نهایت مجبور می شوید مبلغ زیادی را صرف درمان مسائل پوستی کنید. پس همواره به تاریخ انقضای محصولات دقت کنید.

به غیر از تاریخی که روی بسته بندی آن ها درج شده، باید تاریخی را که در آن ها باز شده هم در نظر بگیرید. برخی از این محصولات بر اثر تماس مستقیم با دست و قرار گرفتن در معرض نور و اکسیژن، خراب می شوند. در مجموع مواد و محصولات آرایشی و بهداشتی را بعد از باز کردن در آن ها، نباید برای مدت طولانی نگهداری کنید.

11. نگهداری نادرست محصولات بهداشتی

در نگهداری از محصولات بهداشتی هم باید به اندازه نگهداری از غذا، دقت داشته باشید. بیشتر محصولات بهداشتی و شوینده ها، در دمای معمولی اتاق سالم می مانند. اما اگر در یک روز گرم زیر آفتاب بمانند ممکن است خراب شوند. به خصوص برخی از مواد تشکیل دهنده محصولات بهداشتی، حساسیت بیشتری نسبت به گرما و تابش آفتاب دارند. اگر در محصولات مورد استفاده شما موادی مثل ویتامین سی، رتینول، آینده اکسیدان و فیلترهای UV وجود دارد، باید بیشتر مراقب آن ها باشید.

12. رها کردن روتین پوستی به محض تماشا نتیجه

یکی دیگر از اشتباهات رایج در شستن صورت و استفاده از روتین پوستی، رها کردن آن بعد از تماشا نتیجه است.

مثلا فرض کنید یک شوینده تازه را امتحان نموده اید و بعد از مدتی استفاده، پوست شما شفاف و صاف شده است. بسیاری از افراد بعد از تماشا نتیجه، روتین شستن صورت را ترک می نمایند و فکر می نمایند که بعد از بهتر شدن شرایط پوست، دیگر نیازی به شست وشوی هرروزه آن نیست.

از قلم نیاندازید که داشتن پوست سالم، حاصل استفاده طولانی مدت از برخی محصولات و نتیجه مراقبت از آن در تمام روهای سال است.

  • 30 راز برای داشتن پوست سالم و صاف که متخصصان پوست به شما نمی گویند!

جمع بندی

برای اینکه پوستی سالم و شفاف داشته باشید، باید هر روز آن را بشویید. اما تکرار برخی اشتباهات، باعث آسیب رسیدن به پوست می گردد. در شستن صورت از این اشتباهات اجتناب کنید؛ زیاده روی در لایه برداری، اشتباه در انتخاب شوینده مناسب، استفاده نادرست از حوله و استفاده از شوینده های قوی.

منبع: Cosmopolitan, GQ

منبع: دیجی استایل
انتشار: 24 خرداد 1401 بروزرسانی: 24 خرداد 1401 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1450

به "12 اشتباه رایج در شستن صورت که باعث آسیب رسیدن به پوست می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 اشتباه رایج در شستن صورت که باعث آسیب رسیدن به پوست می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید