20 ایده برای گلکاری در بالکن؛ ایده هایی جدید و جذاب

به گزارش بی نهایت اس ام اس، در سال های گذشته استفاده از فضای سبز در دکوراسیون منزل بسیار ترند شده است. این کار برای بسیاری از افرادی که در حیاط خود فضای کافی برای گلکاری ندارند، ایده جذاب و کارآمدی محسوب می گردد. چراکه امروزه بسیاری از افراد، آپارتمان نشین بوده و بعضی از افرادی هم که در ساختمان های شخصی زندگی می نمایند باز با معضل کمبود مکان برای گلکاری روبرو هستند. از این رو امروزه در سراسر جهان افراد در بالکن هایشان گلکاری می نمایند. برای این منظور می توانید از گل های مخصوص تراس بهره ببرید. این کانسپت، یک دلگرمی برای آن دسته از افراد که علاقه زیادی به باغبانی دارند محسوب می گردد. در ادامه با تعدادی ایده برای گلکاری در بالکن آشنا خواهید شد.

20 ایده برای گلکاری در بالکن؛ ایده هایی جدید و جذاب

20 ایده برای گلکاری در بالکن

1. بالکن آفتابی

درختان مرکبات عاشق نور خورشید هستند؛ از این رو بودن در یک بالکن آفتابی باعث می شود تا به خوبی رشد نموده و میوه دهند. این مدل خلاقانه گلکاری ثابت می نماید که برای داشتن یک فضای خیره نماینده احتیاجی به هماهنگ بودن تمام لوازم با یکدیگر نیست. گیاهان از سوی خورشید تقویت شده، درحالی که چتر، نقش امنیت بالکن را فراهم می نماید. با توجه به وسایل بازی موجود در کنار پرده راه راه قرمز و سفید کنار نرده، می توان گفت این بالکن مکانی برای بازی کودک نیز به حساب می آید. همچنین وجود یک آباژور در کنار میز نهارخوری، نشان می دهد که از این بالکن در شب نیز می توان استفاده کرد.

2. بالکن چوبی

سادگی و روستایی بودن، توصیف دقیقی برای این بالکن محسوب می شود. در فضای عمودی این بالکن، تکه چوب های روستایی را به همراه نورهای زیبایی مشاهده نموده که مجموعا فضای دنج و دلنشینی را به وجود آورده اند. این طراحی می تواند با استفاده از تکه چوب های به درد نخوری که از پروژه های قبلی باقی مانده است نیز طراحی شود. به سادگی می توان چوب ها را به باکس های گل تبدیل کرد! از آنجا که این طراحی تنها روی دیوار رخ داده، کف بالکن، خالی، تمیز و قابل دسترس است. شمع های کوچک وارمر نیز این محیط ساده و معمولی را گرم و رمانتیک نموده اند. باتوجه به میزان توانمندی شما و سلیقه تان در دکوراسیون داخلی، این ایده برای گلکاری در بالکن می تواند بهترین و مناسب ترین طراحی را برای بالکن شما داشته باشد.

3. پارک کوچک

اگر بخواهید بالکن خود را گلکاری کنید، با استفاده از چمن مصنوعی در کف بالکن، قادر خواهید بود که یک حیاط یا پارک کوچک در بالکن داشته باشید. باکس گل های آویزی که در کنار نرده مشاهده می کنید، از پر شدن بیش از حد فضای بالکن جلوگیری می نماید. به دلیل اینکه زمینه بالکن سبز یکدست است، قرار دادن چند گل گوشواره ای رنگی، ایده هوشمندانه ای به حساب می آید. حتی گیاهان کوچک نیز جایگاه مخصوص خود را در میان گلکاری این بالکن دارند.

4. گلکاری عمودی

در گلکاری نما هیچگاه قدرت قلاب ها را نادیده نگیرید. این قلاب ها برای آویزان کردن سبد یا گلدان ها بسیار عالی و مناسب هستند. در این طراحی، گلدان ها با استفاده از طناب فلزی به یکدیگر متصل شده و از قلاب آویزان شده اند. زیبایی این طراحی با وجود گلدان های عمودی تکمیل شده که یک جلوه بصری زیبایی را به وجود آورده است. طناب های فلزی در میان گلدان ها نیز راهی برای رد شدن آب از گلدان بالایی تا پایینی ایجاد نموده است. از این رو با آب دادن گلدان بالایی، کف بالکن نیز خیس و کثیف نمی شود. این طراحی برای گل و گیاهان نیز مفید است.

5. مدرن و راحت

راحتی و مدرنیته در این ایده برای گلکاری در بالکن به ملاقات هم می آیند! در طراحی این فضا، المان های دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار گرفته اند. هنگامی که قصد دارید فضایی شبیه به فضای داخلی را در محیط خارجی به وجود آورید، استفاده از دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد. این نکته با استفاده از بالش، پتو و سینی که مشاهده می کنید، به خوبی رعایت شده است! همان طور که مشاهده می کنید در این فضا از مبلمان معمول برای محیط های خارجی استفاده نشده است. میز عسلی جلوی مبل که با استفاده از طناب و گیاه ساخته شده، حس خانه را زنده نگه می دارد. همچنین استفاده از یک فرش مدرن، سادگی را از بین برده و در عین حال، زیبا و راحت به نظر می رسد.

6. تنوع گیاهی

این ایده برای گلکاری در بالکن نشان می دهد که می توان به راحتی در یک فضای کوچک، گیاهان غذایی یا دارویی موردنظر را کاشته و استفاده کرد. استفاده از یک پالت چوبی و گچ برای نوشتن نام هر یک از گیاهان در زیر آن ها، ایده جذابی به حساب می آید. در هنگام درست کردن گلدان عمودی برای بالکن، حتما سوراخ هایی را در کف تمام گلدان ها تعبیه کنید؛ به این صورت راهی برای بیرون رفتن آب ایجاد می شود. این کار ساده، موجب جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه شده و عمر چوب را نیز طولانی تر می نماید. همچنین، هنگامی که برای گلکاری بالکن از پالت چوبی استفاده می کنید، حتما مطمئن شوید که چوب پالت هیچگونه مواد نگهدارنده شیمیایی روی خود نداشته باشد؛ چراکه در این صورت گیاهان شما دچار آسیب خواهند شد.

7. مکان کوچک با رنگ های زیاد

استفاده از رنگ های روشن، نقطه قوت گلکاری بالکن های کوچک به حساب می آید. این دیوار ملایم و ساده با استفاده از گلدان های رنگی جذاب، بسیار خلاقانه و زیبا شده است. هماهنگ بودن رنگ گلدان ها توانسته بدون اینکه توجه زیادی را به خود جلب کند، نظم خاصی را به محیط القا کند. استفاده از چوب در کف بالکن، با فضای داخلی خانه، همخوانی داشته تا به نوعی از دکوراسیون داخلی نیز تبعیت نموده باشد. همچنین میز یا مبل رنگی طرح عثمانی، به خوبی با رنگ گلدان ها هماهنگ شده است. علاوه بر این، توری دور بالکن، باعث شده تا بدون اینکه نگران ورود پرنده و حشرات به داخل خانه باشید، بتوانید درب بالکن را باز گذاشته و از هوای تازه و ویو زیبا بهره ببرید.

8. بالکن خصوصی

این بالکن خصوصی با استفاده از یک گلکاری خلاقانه به وجود آمده است. قرار دادن گل و گیاه در یکی از زوایای بالکن، آن هم در گلدان های بلند، علاوه بر ایجاد حریم شخصی، باعث شده تا بتوانید از فضای زیبا و سرسبز موجود بهره ببرید. با اضافه کردن بالش های زمینی و پتو به این طراحی، این بالکن شبیه به گوشه ای از خانه درآمده است. همچنین فرش حصیری دست بافت قدیمی، با جایگاه بامبو همخوانی زیبایی دارد. استفاده از این چند آیتم خاص، حال و هوای جزیره را به محیط انتقال می دهد. همان طور که می بینید چوب به کار رفته در این محیط با رنگ طوسی تیره رنگ آمیزی شده و از این رو، همخوانی جذابی را با گلکاری بالکن ایجاد نموده است. وجود پارچ آب روی میز نیز نشان می دهد که می توانید روی مبل کنار آن نشسته و ریلکس کنید.

9. گلکاری در بالکن با جعبه چوبی

ایده برای گلکاری در بالکن این منزل، با استفاده از جعبه های چوبی ساده عملی شده است. برای پیدا کردن این جعبه های چوبی می توانید به فروشگاه های میوه، مواد غذایی یا وسایل باغبانی مراجعه کنید.

10. طرح خانه

بهترین حالت عملکرد مناسب ترین توصیفی است که برای طراحی و گلکاری این بالکن می توان به کار برد. استفاده از قطعات ساده و معمولی در این مکان باعث شده که این بالکن، حسی شبیه به اتاق را القا کند. گل ها در سبد و جعبه های چوبی باغبانی قرار دارند؛ یک درخت مرکبات در یک سطل فلزی قرار داشته و یک جایگاه چوبی کوچک و قدیمی در کنار آن قرار گرفته است؛ گل و گیاهان با استفاده از شلف های چوبی و یک جایگاه چوبی قدیمی تزئین شده اند. استفاده از آیتم های کوچکی از دکوراسیون داخلی مثل دستمال سفره و گلدان کوچک روی میز، حس یک کافه دنج را در این بالکن منتقل می نماید. گفتنی است که وجود یک سایه بان نیز فضا را دنج تر می نماید.

11. باغچه مخفی

گاهی اوقات افراد به محیطی امن برای تنهایی و انزوای خود احتیاج داشته تا بتوانند به آن پناه ببرند. این ایده برای گلکاری در بالکن باعث ایجاد فضایی دنج شده و فضایی شبیه به باغ های مخفی را به وجود آورده است. وجود یک مجسمه سنگی فرشته نیز این احساس را کاملا تائید می نماید. قرار دادن درختان نسبتا بلند و رشدنموده در یک گلدان، روشی جذاب برای اضافه کردن عناصر عمودی به بالکن است. جالب است که از این درختان برای ایجاد حصار دور بالکن و به وجود آوردن یک فضای خصوصی استفاده شده است. در گلکاری این بالکن از گیاه رزماری استفاده شده که سبب ایجاد بوی خوب می شود. وجود میز قهوه خوری ساده و زیبا در این بالکن، مکان خوبی برای نشستن و سرو یک فنجان چای یا قهوه و یا استراحت کردن است.

12. گلکاری آویز

گلکاری در بالکن لزوما نباید اثر خیلی عظیمی داشته تا موثر باشد. برای گلکاری کردن بالکن های باریک و کوچک، گلدان ها و سبد های آویز، بهترین گزینه هستند. طراحی بالکن به این صورت، اجازه داده تا گل و گیاهان فضای کافی برای رشد و نمو داشته باشند. چیدن گیاهان روی نرده بالکن، از دیگر ایده های گلکاری نما به حساب می آید. چراکه برای انجام این کار فضای زیادی لازم نیست. از آنجاکه بیشتر گل و گیاهان در قسمت بالایی این بالکن قرار دارند، فضایی برای قرار دادن میز و جایگاه به وجود آمده و در واقع بیشترین استفاده از این فضای کوچک به عمل آمده است.

13. بالکن ایتالیایی

این بالکن رنگارنگ، با الهام دریافت از گلکاری پنجره های ایتالیایی، ثابت نموده که می توان یک اثر چشمگیر را در یک فضای کوچک به وجود آورد. اگرچه در این بالکن فضای کافی برای قرار دادن میز و جایگاه وجود ندارد، باز هم وجود این گل های اطلسی زیبا، محیط را شگفت انگیز نموده است. گلدان های آویز در خارج از بالکن، از پائین هم به راحتی قابل رویت هستند. در این ایده برای گلکاری در بالکن، گلدان های کوچکتر در داخل بالکن قرار داشته تا به خوبی رشد نمایند. با اضافه کردن این گیاهان سبز، یک پس زمینه سبز رنگ زیبا برای گل های اطلسی ایجاد شده است.

14. بالکن عرشه ای

اگر دوست دارید بالکن شما شبیه به عرشه باشد، کاشی های چوبی یا پارکت طرح چوب را به کف آن اضافه کنید. این کاشی یا پارکت را می توانید به راحتی با چسب های مخصوص به کف بالکن بچسبانید. با استفاده از رنگ های خنثی و طرح و بافت مختلف، می توانید این فضای آرامش بخش را زیباتر کنید. درخت میوه کوچکی که در حال رشد در یک سطل فلزی است، ثابت می نماید که اشیاء روزمره و معمولی می توانند به یک گلدان یا جزئی از تزئینات بالکن شما تبدیل شوند؛ چراکه اضافه کردن تنها یک گل در یک سطل فلزی به این بالکن، احساس راحتی را القا نموده است.

15. گلکاری در نرده

در این طراحی، از هیچ ابزار یا مهارت خاصی برای نصب گلدان ها استفاده نشده است. این گلدان ها در رنگ های مختلف موجود هستند. به سادگی تصمیم بگیرید که چه گل، گیاه یا سبزیجاتی را دوست دارید در گلدان هایتان بکارید؛ همین، دیگر لازم نیست کار خاصی انجام دهید! علاوه بر سهولت کاشت و نگهداری این گیاهان، مقاومت بالای آن ها نیز نکته بسیار مهمی است. اگر در بالکن خود قسمتی دارید که بعد از ظهرها بیش از حد گرم شده و آفتاب زیادی به آن می تابد، می توانید به راحتی گلدان ها را به قسمت دیگر بالکن انتقال دهید. همچنین می توانید برای آب دادن به گل و گیاهان ، آن ها را به داخل خانه ببرید.

16. ایده برای گلکاری در بالکن های کوچک

در بالکن کوچک نباید از اجزاء عظیم بهره ببرید. اگر به گیاهان علاقه داشته و به سختی از آن ها مراقبت می کنید یا وقت کافی برای آبیاری آن ها را ندارید، می توانید از گیاهان مقاوم تر بهره ببرید. برای مثال می توانید از گیاهان گوشتی و کاکتوس بهره ببرید. این گیاهان هر دو در مقابل بی آبی و خشکی بسیار مقاوم هستند. گلکاری این بالکن، درست رو به داخل خانه می باشد و از این رو از داخل نیز دید زیبایی را ایجاد می نماید. اگر قصد دارید در گلکاری بالکن منزل خود گیاهان غذایی بکارید، سعی کنید از ریحان، نعناع و گشنیز بهره ببرید. این گیاهان، گیاهان مقاومی بوده و احتیاج به مراقبت کمتری دارند. این فلامینگو صورتی در این ایده برای گلکاری در بالکن استفاده شده تا فقط یک رنگ گرم و سرگرم نماینده به محیط اضافه نموده باشد.

17. دوست دار محیط زیست

اگر دوست دارید گلکاری در بالکن شما حالت روستایی و قدیمی داشته باشد، می توانید از یک تخته چوب به عنوان بوم بهره ببرید. این تخته چوبی را می توانید به سلیقه خودتان به هر رنگی که می خواهید رنگ کنید. این ایده گلکاری در بالکن زمانی زیباتر به نظر می رسد که فضای داخلی خانه نیز یک طراحی روستایی و قدیمی داشته باشد. با استفاده از گلدان های چوبی، دکور داخل خانه و بالکن همخوانی پیدا خواهند کرد. برای گلکاری در بالکن این بنا، از سرخس، گیاه گوشتی و گیاهان سبز دیگر استفاده شده است. رنگ های استفاده شده در این بالکن، زیبایی بصری خاصی را به وجود آورده و گرمای خاصی دارد. این ایده گلکاری در بالکن، شبیه به یک طبقه از جنگل بوده و می تواند در دیوارهای داخلی خانه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

18. بالکن رنگی

برای داشتن یک فضای تمیز و مرتب، سعی کنید روی بالکن خود را قفسه بندی کنید. استفاده از قفسه یا شلف می تواند باعث شود گلدان های شما منظم و مرتب در کنار هم قرار بگیرند. اگر می خواهید باز هم نظم و ترتیب بیشتری داشته باشید، از گلدان هایی که شبیه به یکدیگر بوده و در یک سبک خاص هستند بهره ببرید. گلدان های موجود در این بالکن، همگی از یک الگوی رنگی خاص پیروی نموده اند. سعی کنید گیاهان بالکن را باتوجه به میزان نور خورشیدی که به بالکن تان می تابد انتخاب کنید. اگر بالکن شما هیچ آفتابی نمی گیرد، از گیاهانی بهره ببرید که احتیاجی به نور ندارند. کاشی استفاده شده در این بالکن، تنها حس تمیزی و نظم را القا می نماید؛ همچنین چهارپایه های موجود در کنار شلف، تقارن این طراحی را به نمایش می گذارد.

19. گلکاری به سبک ذهنی

این ایده برای گلکاری در بالکن حالت آرامش بخش و صلح آمیزی داشته و آب نما، نقطه کانونی آن محسوب می شود. قرار دادن آب در طراحی بالکن تان، حس تازگی بالکن را افزایش خواهد داد. استفاده تنها از گیاهان سبز در این بالکن، ذهن را تحریک می نماید. همچنین استفاده از عناصر سنگ و چوب، احساس ثبات و پایداری را القا می نماید. نیمکت چوبی تیره به خوبی با محیط ترکیب شده و محل خوبی برای نشستن و استفاده از زیبایی این آب نمای کوچک به وجود آورده است. در این طراحی از شمع های ساده برای ایجاد حس آرامش و ریلکس کردن در طول روز و یا شب استفاده شده است.

20. بالکن مهمانی

اگر قصد شما از گلکاری در بالکن تان، ایجاد یک فضای زیبا و گرم برای سرگرم کردن مهمانان است، می توانید از این ایده بهره ببرید. تعبیه کردن چندین جایگاه برای نشستن و میزهایی برای قرار دادن خوراکی، کلید اصلی این طراحی است. در این ایده برای گلکاری در بالکن از وسیله هایی در سبک های مختلف استفاده شده است. با این وجود، با استفاده زیاد از رنگ سفید و کمی از رنگ های دیگر، ظاهر این بالکن، شیک و خاص شده است. فرش یا قالیچه موجود در کف این بالکن، علاوه بر گرم کردن فضا، کنتراست جذابی را با وسایل به وجود آورده است. استفاده از گلدان های آویز نیز این طراحی را تکمیل نموده است.

سخن آخر

امیدواریم از ایده های آورده شده در این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. اگر شما به استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون علاقه دارید از شما دعوت می کنیم از مقاله انواع گل کاج مطبق در انگیزه نیز دیدن نموده و از این درختچه برای تزئین بالکن خود بهره ببرید. لطفا نظرات خود را در قسمت ارسال نظر با ما در میان بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 591

به "20 ایده برای گلکاری در بالکن؛ ایده هایی جدید و جذاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 ایده برای گلکاری در بالکن؛ ایده هایی جدید و جذاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید