احتمال وجود جهش های خاص کرونا در ایران

به گزارش بی نهایت اس ام اس، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران گفت: شاید جهش های خاصی در کشور ما باشد که تا به حال در دنیا هم گزارش نشده باشد.

احتمال وجود جهش های خاص کرونا در ایران

به گزارش ایلنا، احسان مصطفوی، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران با اشاره به خطر شیوع ویروس جهش یافته هندی، بیان نمود: حدود 15 ماه از شیوع پاندمی کرونا در دنیا می گذرد، در این مدت درصد قابل توجهی از افراد به این بیماری مبتلا شدند و از آنجا که این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود، در هر تکثیر و انتقال ویروس جهش هایی در آن روی می دهد که امری طبیعی است، اما مهم این است که این جهش ها در کدام قسمت ویروس اتفاق می افتد و چه تاثیری در رفتار ویروس داشته باشد.

وی ادامه داد: برخی از جهش هایی که در این مدت در دنیا گزارش شده، باعث سرایت پذیری بیشتر ویروس شده است، مثل آنچه در مورد ویروس جهش یافته انگلیسی مطرح است، برخی جهش ها مثل جهش های برزیلی و آفریقای جنوبی، می تواند باعث شود تا افرادی که قبلا به بیماری مبتلا شدند به نوع جدید خیلی ایمن نباشند.

مصطفوی اضافه نمود: این پیک جدید که در هندوستان ایجاد شده را دانشمندان متاثر از جهش ویروسی می دانند و هنوز باید مطالعات تکمیلی در جهت مشخص شدن تغییر سرایت پذیری و بیماری زایی آن انجام شود.

وی ادامه داد: اما موضوع مهم این است که بدانیم می خواهیم در برابر ویروس چه کنیم و چه امکاناتی را تا الان تدارک دیدیم، در حال حاضر چیزی که کشور به آن نیاز دارد، یک نظام پایش جهش های ویروس کرونا است.

مصطفوی گفت: با این روش ویروس های در گردش در کشور را مورد بررسی دقیق ژنتیکی قرار می دهیم که آیا جهشی در آن ها اتفاق افتاده یا نه و همچنین باید توجه کنیم که شاید جهش های خاصی در کشور ما باشد که تا به حال در دنیا هم گزارش نشده باشد.

وی ادامه داد: دانستن این موضوع بسیار مهم است، چون می تواند سیمای اپیدمیولوژی بیماری را در کشور تغییر دهد، چون این جهش ها می تواند باعث تشدید و یا تخفیف بیماری شود.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران گفت: ما مادام که یک نظام پایش ملی برای بررسی جهش های ویروس نداشته باشیم، در معرض تهدید هستیم و باید حتما تمهیداتی را در کشور فراهم کنیم تا بتوانیم پاسخ سریع و به هنگام داشته باشیم.

وی در پایان اضافه نمود: وقتی چنین نظامی را داشته باشیم، هر جهشی که در کشور اتفاق بیفتد را سریع شناسایی می کنیم و افرادی که آلوده باشند را ایزوله می کنیم که این فرایند از گسترش ویروس جلوگیری می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1008

به "احتمال وجود جهش های خاص کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال وجود جهش های خاص کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید