از بین بردن سنگ کلیه با امواج فراصوت

به گزارش بی نهایت اس ام اس، پژوهشگران آمریکایی سعی دارند امواج فراصوت را برای از بین بردن سنگ کلیه به کار بگیرند.

از بین بردن سنگ کلیه با امواج فراصوت

شاید امواج فراصوت بتوانند بدن را از سنگ های کلیه پاک نمایند. گروهی از پژوهشگران دانشگاه واشنگتن (UW)، این روش را روی خوک ها آزمایش کردند و توانستند بدن آنها را از دانه های شیشه پاک نمایند.

سنگ های کلیه، از ته نشین شدن مواد معدنی در ادرار به وجود می آیند. این سنگ ها می توانند در کلیه ها یا میزنای، لوله ای که کلیه را به مثانه متصل می نماید، بمانند و درد زیادی به وجود بیاورند.

یکی از روش های درمان سنگ کلیه، شکستن و تقسیم آنها به قطعات کوچکتر است تا ساده تر و به همراه ادرار از بدن خارج شوند. روش دوم، استفاده از امواج شدید فراصوت است، اما هر دو روش می توانند بقایایی از سنگ ها را در کلیه ها به جای بگذارند که می تواند به شکل گیری سنگ های دیگر نیز منجر گردد.

پژوهشگران دانشگاه واشنگتن به سرپرستی مایکل بیلی (Michael Bailey)، روش متفاوتی را برای از بین بردن سنگ کلیه به کار گرفته اند. آنها از امواج ملایم تر فراصوت استفاده نموده اند تا سنگ ها را از قسمت هایی که به آنها متصل شده اند، جدا نمایند.

پژوهشگران طی این آزمایش، امواج فراصوت را با دقت به کار گرفتند تا فشاری را به اطراف سنگ وارد نمایند و آن را از جای خود حرکت دهند. بیلی در این باره گفت: حتی یک حرکت کوچک هم به از بین بردن سنگ ها یاری خواهد نمود.

پژوهشگران این روش را روی سه خوک آزمایش کردند که به جای سنگ کلیه، دانه های شیشه در بدن آنها قرار داده شده بود. آنها در این آزمایش توانستند بیش از 90 درصد دانه های شیشه ای را با موفقیت حرکت دهند. به گفته بیلی، این روش، کاملا قابل کنترل است.

این پژوهش، در مجله PNAS به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 495

به "از بین بردن سنگ کلیه با امواج فراصوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بین بردن سنگ کلیه با امواج فراصوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید