جاماندگان یارانه نقدی این کارها را برای ثبت نام انجام دهند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، خبرنگاران : پرداخت یارانه نقدی به افراد واجد شرایط، براساس دستورالعمل مشترک وزارت کار و سازمان هدفمندی یارانه ها انجام می شود.

جاماندگان یارانه نقدی این کارها را برای ثبت نام انجام دهند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران،پرداخت یارانه به دهه های گذشته مربوط نمی شود و سابقه پرداخت یارانه در ایران از دوره صفویه(سال های 1101- 880 ه.ش) با تخفیف های مالیاتی آغاز شد.

یارانه به مفهوم کنونی در دهه 1340 به گوشت و آرد (نان) پرداخت می شد. تا سال 1351 این اندازه خیلی کم بود و با شوک های نفتی اوایل دهه 1350 و افزایش قیمت نفت این یارانه ها خیلی زیاد شد.

اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها یکی از مهم ترین طرح های مالی کشور است که با هدف حذف تدریجی یارانه های پنهان از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام و پرداخت مستقیم و نقدی به دهک های پایین جامعه از اواخر دهه 80 کلید خورد.

در اولین مرحله 68 میلیون و 482 هزار و 758 نفر در قالب حدود 20 میلیون خانوار برای دریافت یارانه ثبت نام کردند.

اولین یارانه نقدی به اندازه 45500 تومان آذر ماه سال 89 به حساب 60 میلیون و 500 هزار نفر مشمول واریز شد.

تا خرداد امسال در مجموع 124 مرحله یارانه نقدی به ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان واریز شده است. افراد خانواده هایی که مشمول دریافت یارانه نقدی می شدند از ابتدا تا به امروز 5 میلیون و 642 هزار تومان دریافت کردند.

براساس آخرین آمار، 77 میلیون و 300 هزار نفر در کشور یارانه دریافت می کنند.

در سال 93 یک بار دیگر فرصت داده شد تا افراد متقاضی برای دریافت یارانه ثبت نام کنند.

از زمان آغاز پرداخت یارانه نقدی به ترتیب و در چند مرحله دهک های بالای جامعه از نظر درآمد از لیست دریافت کنندگان یارانه حذف شدند، در مقابل اقشاری هستند که خواهان اضافه شدن به لیست یارانه بگیران هستند.

حاجتی رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها گفته بود، ثبت نام از متقاضیان نو تکلیف قانون مجلس است و در صورت انجام فرآیند ثبت نام و آزمون وسع، سازمان هدفمندی یارانه ها آمادگی دارد از تیر ماه پرداخت یارانه را آغاز کند.

آزمون وسع یا آزمون وسایل، بررسی رسمی وضع مالی یک فرد به منظور معین نیاز آن برای دریافت کمک های دولتی است.

در ابتدای خرداد هیات وزیران مصوب کرد که به همه کسانی که یارانه نمی گیرند فرصت داده شود که برای دریافت یارانه نقدی و معیشتی ثبت نام کنند.

این فرصت ثبت نام فقط مختص یارانه نقدی 45 هزار تومانی نیست و متقاضیان می توانند برای دریافت یارانه معیشتی بنزین هم ثبت درخواست کنند.

به موجب آیین نامه تبصره 14، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است به منظور ایجاد وحدت رویه در شناسایی خانوارهای مشمول دریافت یارانه، نسخه ای از تمامی داده ها و اطلاعات به روز شده هویتی، مالی و بانکی موجود در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان را برای اجرای تکالیف قانونی و تشکیل پایگاه اطلاعات مالی خانوار در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار دهد تا برای انجام آزمون وسع و پاسخگویی مراجعان استفاده شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین موظف است امکانات مورد استفاده متقاضیان دریافت یارانه نظیر سامانه ثبت اعتراضات، پاسخگویی، آزمون وسع و پیامکی را ضمن انجام آموزش های لازم در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار دهد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته گذشته در آخرین اطلاعیه برای ثبت نام افراد متقاضی دریافت یارانه اعلام کرده است که بر اساس قانون بودجه 1400 و آئین نامه مصوب دولت، کسانی که در سال 1393 از ثبت نام یارانه ها جا مانده یا افرادی که خانواده آن ها یارانه بگیر نبوده، اما با ازدواج از خانواده جدا شده اند چنانچه متقاضی دریافت یارانه هستند، می توانند طبق شرایطی که اعلام خواهد شد برای ثبت نام اقدام کنند.

پس از هماهنگی های لازم با ستاد ملی کرونا نحوه مراجعه حضوری به مراکز مربوطه برای ثبت نام در شهر هایی که خطر توسعه کرونا وجود نداشته باشد اعلام می شود.

طبق اطلاعیه وزارت کار افراد متقاضی دریافت یارانه تا اعلام شرایط از سوی این وزارتخانه از مراجعه حضوری به این وزارتخانه و سازمان هدفمندی یارانه ها خودداری کنند.

نام نویسی نو یارانه با اعلام زمان از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می شود و هر زمانی که وزارت کار اعلام کند سازمان هدفمندسازی یارانه ها باید ثبت نام را آغاز کند.

احتمالا برای ثبت نام یک سامانه معرفی می شود که همه متقاضیان از طریق سامانه درخواست خود را ثبت کنند.

چه کسانی می توانند ثبت نام کنند؟

همه کسانی که یارانه نمی گیرند چه کسانی که انصراف داده اند، چه کسانی که از ابتدا یارانه نگرفته اند و چه کسانی که طی سال های قبل از لیست یارانه بگیران حذف شده اند، می توانند درخواست خود را ثبت کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1093

به "جاماندگان یارانه نقدی این کارها را برای ثبت نام انجام دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاماندگان یارانه نقدی این کارها را برای ثبت نام انجام دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید