خبرنگاران دخل و خرج نمایندگان قزوین؛ از ادعا تا واقعیت

به گزارش بی نهایت اس ام اس، قزوین - خبرنگاران - نمایندگان مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی معتقدند که حقوق خانه ملت برای هزینه کرد دفاتر نمایندگی و حقوق پرسنل کافی نیست که البته برخی دیدگاههای متفاوتی دارند.

خبرنگاران دخل و خرج نمایندگان قزوین؛ از ادعا تا واقعیت

درآمد و هزینه کرد کنندگان مجلس و امکانات و بسترهایی که در اختیار آن ها قرار می گیرد، همیشه موضوع پرابهامی در جامعه تلقی می شود و حتی افشای فیش حقوق آن ها در این سال های گذشته نیز نتوانسته به شفافیت این مسئله کمک کند.

همیشه این سوال مطرح بوده که یک کننده مجلس شورای اسلامی چگونه می تواند از شروع تبلیغات تا استقرار در دفاتر کنندگی به صورت شخصی هزینه کند؟

به طور حتم یک کننده برای استقلال کافی و اینکه به قول معروف مدیون کسی نباشد، باید تلاش کند کمترین کمک مالی را از افراد دریافت کند.

فاطمه محمدبیگی کننده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه اخیر خود به موضوعی اشاره کرد که سوال برانگیز بود:

11 میلیون و 200 هزار تومان برای اجاره دفتر و حقوق پرسنل کافی نیست

محمدبیگی: هر قوه ای ساختمان و زیرساخت و پرسنل خاص خودش را در سراسر نقاط کشور دارد و مجلس به جای اینکه بخواهد هزینهٔ جاری آن را به کنندگان پرداخت کند، باید چنین امکانات و نیروهایی داشته باشد.بنابر اظهارات این کننده مجلس، حقوق وی 11 میلیون و 600 هزار تومان است و یک حقوق دیگر با مبلغی معادل 11 میلیون و 200 هزار تومان برای هزینهٔ دفاتر و استخدام کارکنان در سه شهرستان قزوین، آبیک و البرز دریافت می کند که به گفته خودش کافی نیست.

محمدبیگی بیان داشته که برای هزینه تبلیغات خود در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مجبور شده یک دستگاه خودروی دنا را که ثبت نام کرده است، به قیمت 147 میلیون تومان به فروش برساند تا بتواند هزینه های انتخاباتی و اجاره و تشکیل دفتر کنندگی را تأمین کند.

موضوع دیگری که از سوی این کننده مطرح شده است، ایراد به کارکرد و ساختار خانه ملت است؛ به طوری که به اعتقاد این کننده هر قوه ای ساختمان و زیرساخت و پرسنل خاص خودش را در سراسر نقاط کشور دارد و مجلس به جای اینکه بخواهد هزینهٔ جاری آن را به کنندگان پرداخت کند، باید چنین امکانات و نیروهایی داشته باشد.

مبالغی که خانه ملت پرداخت می کند، کفاف نمی دهد؛ باید ساختار اداری تعریف شود

لطف الله سیاهکلی کننده دیگر مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی نیز نظری کم و بیش شبیه فاطمه محمدبیگی دارد؛ وی در این رابطه به خبرنگار خبرنگاران گفت: همانطور که ادارات هر کدام ساختمان دارند، خانه ملت نیز باید همانند قوه مجریه و قضاییه در هر استان برای کننده یک ساختمان تدارک ببیند.

وی با بیان اینکه نبود چنین ساختمانی یک ایراد محسوب می شود، گفت: این ساختمان باید تحت عنوان خانه ملت در استان مستقر باشد و هر کننده ای که انتخاب شد، از امکانات آن شامل کادر اداری و غیره در اختیار او قرار گیرد که متاسفانه اکنون چنین امکانی فراهم نیست.

سیاهکلی اضافه کرد: اکنون هر کننده ای مجبور می شود که مکانی را اجاره کند، ممکن است کنندگان دفاتر خوب یا بدی بگیرند و حتی ممکن است کننده ای نتواند پیروز به دریافت یک دفتر اداری شود؛ مبالغی هم که خانه ملت در این رابطه پرداخت می کند کفاف نمی دهد و اصلا سوال اینجاست که چرا باید این مبالغ را به کننده پرداخت کرد ؟

سیاهکلی : مگر استاندار یا فرماندار از دولت پول می گیرند که برای خودشان ساختمان یا کارمند استخدام کنند؟ همانطور که برای این افراد ساختمانی فراهم شده است، کنندگان نیز باید از ساختمانی اداری وابسته به خانه ملت برخوردار شوند.این کننده مجلس شورای اسلامی بیان داشت: پرداخت مبلغ از سوی خانه ملت به کننده با کلی حرف و حدیث همراه است، فردا کلی سوال ایجاد می شود که کجا هزینه شد یا چه کار کرد که صورت خوشی ندارد؛ مگر استاندار یا فرماندار از دولت پول می گیرند که برای خودشان ساختمان یا کارمند استخدام کنند؟ همانطور که برای این افراد ساختمانی فراهم شده است، کنندگان نیز باید از ساختمانی اداری وابسته به خانه ملت برخوردار شوند.

سیاهکلی فراهم شدن ساختمان از سوی خانه ملت را عامل مهمی در استقلال کننده برشمرد و گفت: علاوه بر اینکه مسائل و حواشی کم تر می شود، کننده نیز با خیالی آسوده در آن ساختمان فعالیت کرده و پس از دوران فعالیتش آن را به کننده بعدی تحویل می دهد.

وی اعلام نمود: کننده وکیل مردم است و هرقدر که اسقلال داشته باشد،بهتر می تواند در خصوص قانونگذاری تفکر کند و ذهنش نیز درگیر حواشی نمی شود؛ بنابراین تاکید ما این است که برای کنندگان ساختار اداری تعریف شود.

سیاهکلی در پاسخ به این سوال که هر کننده چه میزان در دفاتر خود هزینه می کند؟ گفت: این مبلغ متفاوت است و بستگی به نوع فعالیت و پرکار بودن کننده دارد؛ گاهی پیش می آید که کننده مکاتبات بیشتری دارد و برخی حتی یک نامه هم ارسال نمی کنند؛ حتی کننده ای که در مرکز استان قزوین فعالیت می کند با هزینه متفاوت تری نسبت به کننده شهرستان روبرو است که البته تعداد روستاها و مناطق و بخش ها نیز تاثیرگذار است.

مسئله ای در هزینه دفتر و پرسنل نداشتم؛ پرسنل مامور به خدمت نیاز به حقوق ندارند

کننده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس دهم نظر متفاوتی در این رابطه ارائه می کند؛ سیده حمیده زرآبادی در خصوص دخل و خرج دفاتر کنندگی در زمان خودش به خبرنگار خبرنگاران گفت: نظارت و قانونگذاری 2 وظیفه مهم برعهده کننده است و خانه ملت برای اجرای این مهم و استقلال کنندگان طبق مصوبات موجود، هزینه ای را به صورت ماهانه به کنندگان پرداخت می کند.

وی اضافه کرد: بر طبق مصوبات و آیین نامه های موجود در خانه ملت، هر کننده می تواند پنج نفر نیروی انسانی از ادارات دولتی به صورت مامور به خدمت در دفاتر خود بکارگیری کند که حقوق آن ها از سوی همان دستگاه اجرایی پرداخت می شود.

زرآبادی با بیان اینکه در دوران خودش مسئله ای در خصوص هزینه کرد دفاتر کنندگی نداشته است، گفت: با مبالغی که خانه ملت و شرایط به کارگیری نیروی انسانی ایجاد کرده، عملا هزینه های دفاتر کنندگی پوشش داده می شود، من خودم تمام هزینه ها را از این 2 روش پرداخت می کردم و پرسنل مامور به خدمت نیز نیازی به دریافت حقوق نداشتند.

زرآبادی: برخی افراد در دفتر من مشغول به کار بودند که حقوق آن ها را از جیب خودم پرداخت می کردم و همه این ها به مدیریت کننده بستگی دارد.این کننده سابق مجلس بیان داشت: حتی برخی افراد در دفتر من مشغول به کار بودند که حقوق آن ها را از جیب خودم پرداخت می کردم و همه این ها به مدیریت کننده بستگی دارد.

زرآبادی در ادامه به قوانین جدید مجلس یازدهم اشاره کرد و گفت: مبالغ مسکن و خودرویی که به صورت وام به کننده های کنونی می دهند و به صورت اقساطی از هزینه دفاتر کسر می شود، به دلیل تورم افزایش یافته و بخش زیادی از هزینه دفاتر صرف بازپرداخت این تسهیلات می شود.

کننده سابق مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس دهم اعلام نمود: یک دفتر و منشی به صورت مجزا در خانه ملت در اختیار کننده قرار می گیرد که کننده هرگز هزینه ای بابت آن پرداخت نمی کند.

وظیفه کننده نظارت و قانونگذاری است نه ایجاد ساختمان و نظام بروکراسی

روزنامه نگار و تحلیل گر مسائل سیاسی در این رابطه به خبرنگار خبرنگاران گفت: لازم می دانم ، ساختار اداری و سیاسی را تشریح کنم؛ ما یکسری دستگاه های اجرایی داریم که طبیعتا برای انجام وظایف خود نیاز به زیرشاخه های دارند و وزارت کشور بر اساس نیاز به تعریف آن اقدام می کند.

جواد قربانی آتانی اضافه کرد: وظیفه کننده مجلس، قانونگذاری است؛ یعنی کننده باید قانونگذاری و نظارت بر قوانین را در مجلس پیگیری کند؛ به همین دلیل وجود ساختمان در یک شهرستان یا استان برای کنندگان ارتباطی با وظیفه ذاتی آن ها ندارد.

وی اضافه کرد: قانون شرایطی را رفاهم کرده که کننده علاوه بر حقوقی که دریافت می کند، یک مقرری نیز برای هزینه های دفاتر تهران و شهرستان جداگانه به آن ها پرداخت می شود که البته دفتر تهران هزینه ای نمی خواهد و برعهده خانه ملت است.

قربانی آتانی تاکید کرد: وقتی قرار است وظیفه ذاتی کننده یعنی نظارت و قانونگذاری در خانه ملت رقم بخورد، دیگر چه نیازی به ایجاد یک نظام بروکراسی در داخل استان خواهد بود؟ مجلس مانند دفتر ثبت و اسناد نیست و این موارد نمی تواند در پیشبرد اهداف کننده موثر باشد.

قربانی آتانی: وقتی قرار است وظیفه ذاتی کننده یعنی نظارت و قانونگذاری در خانه ملت رقم بخورد، دیگر چه نیازی به ایجاد یک نظام بروکراسی در داخل استان خواهد بود؟

این روزنامه نگار و تحلیل گر مسائل سیاسی مطالبه برخی کنندگان را نوعی درخواست پول بیشتر تلقی کرد و گفت: چنین مواردی اظهار نظرهایی به نظرم ارتباطی با وظیفه ذاتی کنندگان ندارد و تنها با هدف افزایش مقرری از سوی خانه ملت بیان می شود.

قربانی آتانی اعلام نمود: حقوقی که به یک کننده مجلس در کشور پرداخت می شود در بیشتر مواقع از حقوق بیشتر مدیران اجرایی بیشتر است، تازه یک مقرری هم بابت هزینه کردها دریافت می کند، اینجاست که افکار عمومی می پرسد این همه پرداختی با چه خروجی همراه شده که باید افزایش یابد؟

نیم نگاه: اظهارات متفاوتی در این رابطه مطرح می شود و با توجه به اینکه در خصوص هزینه کرد دفاتر کننده ها، تعداد پرسنل، امکانات اداری و بسترها هیچ نوع شفافیتی وجود ندارد، بنابراین بررسی دقیق این موضوع برای جامعه خبرنگاران کمی سخت به نظر می رسد؛ اما سوالی که معمولا به آن پاسخ داده نمی شود، این است؟ حالا که کنندگان با کسری مبالغ برای هزینه ها روبرو هستند، مدیریت و اداره دفاتر کنندگی چگونه صورت می گیرد؟

منبع: ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 967

به "خبرنگاران دخل و خرج نمایندگان قزوین؛ از ادعا تا واقعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دخل و خرج نمایندگان قزوین؛ از ادعا تا واقعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید