خبرنگاران سفر وزیر خارجه چین به ایران به موازنه روابط خارجی یاری می نماید

به گزارش بی نهایت اس ام اس، تهران- خبرنگاران- خبرگزاری ایلنا در گفت وگویی آورد: در دنیای امروز که با حضور وسایل ارتباط جمعی کشورها بسیار به هم نزدیک شده اند و دنیا دهکده ای است، بدون دیپلماسی، گفت وگو و بدون ارتباطات نزدیک، کشورها نمی توانند بسیاری از مسائل را حل نمایند.

خبرنگاران سفر وزیر خارجه چین به ایران به موازنه روابط خارجی یاری می نماید

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

خبرگزاری ایلنا هشتم فروردین به گفت وگو با سید جلال ساداتیان مدیرکل پیشین آسیای شرقی وزارت امور خارجه پرداخت و آورد: وقتی با کشورهایی دارای روابط گسترده هستیم، رفت و آمدهایی مثل سفر وزیر خارجه چین، معمول است و وزیر خارجه و معاونان وزیر خارجه و سطوح پایین تر و سفرای کشورها پیغام های بین کشورها را رد و بدل و بسیاری از نکات را مطرح می نمایند.

ایران روابط گسترده رو به گسترشی را به ویژه بعد از انقلاب با چین داشته است و در ابعاد تجاری، فرهنگی و ... مراوداتی در سطوح مختلف برقرار نموده اید.این تحلیل گر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه نکته مهم در روابط دو جانبه بحث سرمایه گذاری ها و ایجاد پروژه های مشترک در مسائل تجاری و فرهنگی و تبادل دانشجو و محققان است، گفت: اما فراتر از رابطه دوجانبه، بحث روابط بین الملل و ایجاد تعادل و موازنه در ارتباط با کشورهای مختلف جهان است. باید با کشورهای مختلف رابطه داشته باشیم و اگر این روابط به طور موازنه ای پیش رود و همزمان با غرب و شرق و همه کشورهای جهان رابطه داشته باشیم، کما اینکه همه کشورهای جهان نیز به همین ترتیب عمل می نمایند، در آن شرایط ما خیلی بیشتر می توانیم منافع ملی خودمان را تامین کنیم.

اما به هر دلیلی درست یا غلط روابط ما با غرب یعنی آمریکا و اروپا نوسانات بسیار زیادی داشته است؛ اروپایی ها تحت تاثیر آمریکا بعضاً به تعهدات خودشان در قبال ایران عمل ننموده اند؛ خواه تحولاتی که در قالب برجام بوده و خواه مسائلی از جمله بهانه هایی مثل حقوق بشر یا آنچه که آنها به آن تروریسم اطلاق می نمایند. منظور آنها از تروریسم یاری ایران به نهضت های آزادی بخش که اکنون به عنوان بازیگران موثر در بعضی از کشورها ایفای نقش می نمایند، است.مثل حزب الله لبنان که اکنون فقط محور آزادی بخش نیست، بلکه بخشی از قدرت و ساختار سیاسی لبنان را تشکیل می دهند و آنها گاهی حزب الله را در لیست گروه های تروریستی وارد و گاه خارج می نمایند. حرفشان این است که چرا ایران از بعضی بازیگران مثل حشدالشعبی، گروه هایی در سوریه، لبنان و یا انصارالله یمن حمایت می نماید.وی با اشاره به بعضی حمایت های اروپایی ها از ایران در محافل بین المللی یادآور شد: در دوره آقای ترامپ به دلیل خروج یکجانبه آمریکا از برجام شاهد بودیم که اروپایی ها در مباحث بین المللی در مقابل آمریکا ایستادگی و به نوعی ترامپ را منزوی کردند، اما اکنون که آقای بایدن آمده جهت گیری های بیشتری را به سمت آمریکا نشان می دهند. البته زمانی هم که مقابل ترامپ ایستادگی می کردند آنگونه که باید نتوانستند تعهدات خودشان را عملی نمایند و فشار ترامپ باعث شد که آنها پا پس بکشند.

در چنین فضا و موقعیتی طبیعتاً ایران به سمت شرق میل بیشتری را داشته و رابطه اش را با شرق بیشتر گسترش داده است؛ مثلاً با روسیه هم رابطه دوجانبه و هم در مسائل منطقه ای مثل سوریه و عراق هماهنگی های بیشتری را داشته است. یا در مسائل مربوط به توسعه تجاری و فروش نفت رابطه خود را با چین بیشتر گسترش داد، به طوری که زمزمه روابط استراتژیک و گسترده تر در حد نگاه 25 ساله نیز مطرح شده و همچنان روی آن کار می شود.وی با بیان اینکه بایدن در دوران تبلیغات انتخاباتی خود تاکید داشت که به برجام بازمی شود، اعلام کرد: بایدن وقتی که به کرسی ریاست جمهوری رسید تعلل هایی را از خود نشان داد و این فضا را ایجاد نموده است که دنبال امتیازات بیشتری هستند تا فشار بیشتری را بر ایران وارد نمایند و در قبال بازگشتی که وظیفه اصلی آنها است و باید به تعهدات خود عمل نمایند، امتیازات بیشتری بگیرند.طبیعتاً در چنین شرایطی ایران رایزنی های خود را با روسیه و چین انجام می دهد. ایران با تاکید بر اینکه روابط دو جانبه در بعد روابط بین الملل و ایجاد تعادل و موازنه در روابطی که در سطوح مختلف اتفاق می افتد به کشورهای شرق رابطه بهتری برقرار کرد. از سویی چینی ها نیز می دانند که موقعیت ایران، موقعیت ژئوپلیتیک خاصی است و آنها نیز به دنبال این هستند که در راستای تامین منافعشان بتوانند روابطشان با ایران را در بهترین شرایط حفظ نمایند.

به طور طبیعی هم ایران و هم آنها خواسته هایی دارند، اینکه در بهبود روابط با کشورها و همکاری سازمان های بین المللی احتیاج است که رایزنی و تبادلات اتفاق بیفتد. پیشتر وزیر خارجه ایران به چین سفر کرد و اکنون وزیر خارجه چین به ایران سفر نموده است. همچنین در سطوح مختلف رایزنی هیئت های چینی و ایرانی با سفر به دو کشور انجام می شود.

این دیپلمات بازنشسته گفت: آمدن وزیر خارجه چین در این مقطع، نشانگر بهبود روابط ایران و ایجاد تعادل و موازنه بهتر در روابط خارجه است که امیدواریم بتواند در تعادل، تعامل و موازنه با غرب نیز یاری کند تا موضوع برجام را به شکل بهتری یعنی بازگشت آمریکا به برجام و برداشته شدن تحریم هایی که در دوره ترامپ علیه ایران یکجانبه و ظالمانه وضع شده است، حل و فصل کنیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 946

به "خبرنگاران سفر وزیر خارجه چین به ایران به موازنه روابط خارجی یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سفر وزیر خارجه چین به ایران به موازنه روابط خارجی یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید