سندروم جدید در بازار سهام ، بورس بازان در تله انتظارات

به گزارش بی نهایت اس ام اس، خبرنگاران: بورس بازان در یک فضای احتیاطی همچنان رفتارشان مبهم و تابعی از هیجانات روزمره است. سه کارشناس بورس امروز را پیش بینی نموده اند

سندروم جدید در بازار سهام ، بورس بازان در تله انتظارات

به گزارش خبرنگاران، تله انتظارات احیای برجام همچنان دامن را خواهد گرفت. اگرچه در دور اول مذاکرات ایران و گروه 1+4 هم طرف ایرانی و هم طرف اروپایی روی مثبت و سازنده بودن جلسه تاکید کرده اند اما دور دوم مذاکرات به روز آدینه موکول شد تا همچنان بازار انتظارات خود را فعلا حداقل تا شنبه تداوم بخشد. با این وصف پیش بینی فرایند بازار تا حصول روشن تر از مذاکرات احیای فعلاً مبهم و نوسانی باشد. در سوی دیگر معامله گران بورسی نیز همچنان ترجیح می دهند تا زمانی که دورنمای روشن تری از در دست نباشد، چه بسا که در فضای احتیاط به راستا خود ادامه دهند.

روز سه شنبه البته با افت توان عرضه ها، تقاضاها جان گرفتند اما دوباره با جان بخشی به عرضه ها، صف های فروش بیشتر شد. البته در سرانجام بازار عرضه ها کم زور باقی ماندند. حالا با انتظارات مثبت از مذاکرات احیای برجام و تخلیه فشارهای هیجانی، شاید روز سرانجامی هفته بازار اندکی روان تر گردد. هر چند که با توجه به روز سرانجامی هفته، معمول این است که عرضه ها دوباره رونق نسبی بگیرد. امشب البته با جلسه حدس ها بر سر تصمیمات جدید سیاست گذار بالا گرفته است؛ عمده نقدها بازیگران و فعالان بازار به دامنه نوسان نامتقارن است که نه تنها نتوانسته روی هیجان فروش اثر بگذارد، بلکه بر آتش هیجان هم دمیده است.

تصمیمات هیئت مدیره بر سر بازکردن دامنه نوسان یکی از اقدامات جسورانه خواهد بود که می تواند هیجان ها را در بازار تخلیه کند و بازار را بعد از یک دوره سیکل هیجانی، وارد راستا منطقی، عقلانی و توسعه یافته در بازار سرمایه کند. با این وصف، همچنان تردیدها و احتیاط بر سر اعمال تصمیمات جدید در رفتار سیاست گذار دیده می گردد، هر چند که بعضی حدس ها نیز حکایت از تغییرات احتمالی تا زمان انتخابات ریاست جمهوری 1400 دارد. هر گونه تغییر در شرایط موجود قوانین بازار چه بسا در شرایط فعلی بسیار به منطقی شدن رفتارها در بورس یاری کند، چرا که تنها در یک بازار کآرا و بدون محدودیت است که انتظار رفتارهای عقلانی و منطقی را از بازیگران باید داشت.

پیش بینی فرایند بورس

علیرضا عزیزالهی | کارشناس بازار سرمایه

در ادامه افزایش تقاضایی که در خاتمه بازار روز گذشته شکل گرفت، روز سه شنبه نیز بازار در ابتدا با تقاضای خوبی آغاز به کار کرد و باعث رشد حدود 4 هزار واحدی شاخص کل شد. ولی در ادامه بار دیگر عرضه ها شدت گرفت و باعث تشکیل صفوف فروش در کلیت بازار و افت حدود 2هزار واحدی شاخص کل شد.

اخبار نشست روز گذشته طرفین برجام در وین می تواند در این محدوده حساس نقش موثری حداقل برای معاملات چهارشنبه و هفته آینده بازار داشته باشد. ولی با توجه به پیش بینی ها از زمانبر بودن این مذاکرات به منظور حصول نتایج مد نظر طرفین، نمی توان راستا معینی برای بازار در میان مدت متصور بود. پیش بینی می گردد که تا حصول نتایج نهایی، فرایند کلی بازار مبهم و نوسانی باشد.

سندروم بی تحرکی یا بدن های گرم

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرماهی

از اولین روزهای وضعِ قانون دامنه نامتقارن اشاره کردیم که این قانون موجب سردرگمی می گردد. همانطور که میبینیم بیشتریت بازار سرمایه قفل در صف فروش است و طرف خرید از مرحله ترس نیز عبور کرده است؛ رمقی برای خرید و تحرک نمانده است. وضعِ قانون دامنه نامتقارن موجب شده است که برون رفت از فضای فعلی کمی پیچیده و راهکار های پیشنهادی با یکدیگر تزاحم پیدا کنند

اما چاره چیست؟ به نظر تحرک حقوقی ها برای ایجاد یک فرایند مثبت و توجه به سهام کوچکِ بازار، بهترین راهکار ممکن است. در چنین صورتی، زمانی که بازار یک فرایند معین گرفته باشد، تغییر دامنه نوسان نیز به نفع بازار تمام خواهد شد.

اما عده ای نیز مانند همواره معطل اخبار توافق، شرایط دلار، شرایط انتخابات و ... هستند تا دست به سرمایه گذاری مجدد بزنند. در چند شب گذشته یکی از مسوولان ذیربط اشاراتی در مورد بازگشت به توافق در سه شنبه آینده نمود. اما چه تضمینی برای برگشت به برجام وجود دارد؟

اینکه در زمان انتخابات و آن هم به این سرعت توافقات انجام گردد شاید بیشتر شبیه یک شعار انتخاباتی باشد، و احیای برجام امری غیرواقعی به نظر برسد. مسئله ای که در نوع تفکر و روانشناسی سهامداران وجود دارد این است که یک بار اخبار را پیش خور کرده و پس از رویداد آن نیز، واکنش های دیگری نشان می دهند.

و البته آفت دیگر نیز عمق تفکرات حزبی است، که موجب می گردد تحرکات مختلف در بازار، روبروی یکدیگر قرار گرفته و سهامداران خرد را متضرر کند. توافق یا عدم توافق، هر کدام از این دو حاصل گردد نباید فراموش کنیم که بورس ایران در زمان 8 سال دفاع مقدس و جنگ و بمباران شهر ها نیز با همان شکل و شمایل سابق و سنتی در حال فعالیت بوده است. دیگر چه برسد به شرایط تحریم و یا توافق در چند بند...

لیکن سهامداران باید با توجه به ذات بازار که صبر و تامل است اقدام به خرید و فروش کنند. به هر روی، بیشتر سهام بازار اصلاح عمیقی انجام داده اند و در این محدوده اقدام به فروش شاید خیلی منطقی نباشد بهترین انتخاب، ترسیم یک استراتژی شخصی است و نه همواره حرکت در جهت بازار.

احتیاط در دستورکار معامله گران

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

سبزپوشی یک ساعت ابتدایی بازار دیروز را باید دنباله روی تحرکات یک ساعت سرانجامی معاملات روز دوشنبه دانست. رنج مثبتی که در دقایق سرانجامی معاملات روز دوشنبه بر روی بعضی نمادهای شاخص ساز دیده شد، روز سه شنبه در ابتدای بازار تکرار شد. اما روحیه محافظه کاری و سوگیری های ذهنی سهامداران نمی گذارد فرایند بورس صعودی شده یا حداقل ارزش معاملات رشد قابل قبولی داشته باشد.

در نتیجه اگرچه شاخص کل دیروز رشد چند هزار واحدی را در نیمه ابتدایی به ثبت رساند اما عرضه های سنگین دوباره نماگر بازار را قرمزپوش کرد. سال گذشته بورس در کانون توجه دولت بود اما اکنون به نظر نمی رسد بازار سرمایه در اولویت اقدامات دولت در چهار ماه باقی مانده باشد. در نتیجه سهامداران نیز ترجیح می دهند تا زمان بهبود شرایط از معامله یا تزریق نقدینگی خودداری کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 982

به "سندروم جدید در بازار سهام ، بورس بازان در تله انتظارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندروم جدید در بازار سهام ، بورس بازان در تله انتظارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید