شهرهای هوشمند و یاری به کنترل کرونا

به گزارش بی نهایت اس ام اس، این شهروندان شرایط سلامت خود را به وسیله همین اپلیکیشن ثبت می نمایند. به بیان دیگر شهروندان برای اطمینان از سلامت خود تنها کافی است روی تلفن هوشمندشان کلیک نمایند و اطلاعاتی را که در این اپ از آن ها پرسیده می گردد؛ پاسخ دهند.

شهرهای هوشمند و یاری به کنترل کرونا

میترا جلیلی| تعداد شهر های هوشمند دنیا رو به افزایش و بازار این شهر ها روندی روبه رشد دارد؛ با اینکه هیچ یک از شهر های کشور چین در صدر جدول برترین شهر های هوشمند دنیا قرار نگرفته، ولی شهر های هوشمند موجود در چین بخوبی توانسته اند در جدال با ویروس کرونا قابلیت های خود را نشان دهند. پروژه شهر هوشمند، به چین یاری نموده که تا حد زیادی پیروز به محدودتر کردن شیوع کروناویروس در این شهر ها گردد.

پیروزیت شهر شناور چین

درحال حاضر چین حدود 500 شهر هوشمند در دل خود جای داده است و هرچند پیش از این، بسیاری از فعالان حقوق بشر نگران بودند که دولت چین از تکنولوژی های موجود در این شهر ها و دوربین های نظارتی گسترده در سراسر کشور برای تشدید نظارت بر مردم استفاده می نماید و اجازه آزادی بیان را نمی دهد، اما حالا همین تکنولوژی ها یاریگر شهروندان این کشور در مقابله با شیوع ویروس کرونا شده اند.

یکی از این شهر های هوشمند، سوژو (suizhou) است. این شهر شناور چین که بعضی هم از آن با نام ونیز شرق نام می برند از مقاصد گردشگری محبوب چین به شمار می رود و به همین دلیل هم بسیاری متصور بودند با توجه به حضور توریست های فراوان و همچنین سفر بسیاری از چینی ها به این شهر، میزان شیوع کرونا در آن بسیار بالا باشد، اما ظاهراً تکنولوژی های این شهرهوشمند عملاً جان مردم را نجات داده است.

در این شهر که در فاصله 170 کیلومتری ووهان، کانون شیوع ویروس کرونا نهاده شده است، همه مردم می توانند بدون احتیاج به حضور در مراکز درمانی از احتمال ابتلای خود به بیماری کرونا آگاه شوند. درواقع این شهر در حال پیشگیری از ویروس کرونا به وسیله ابزار های دیجیتال است.

ابزار های دیجیتال در خدمت مقابله با کرونا

یانگ فی معاون پروژه شهر هوشمند در این شهر گفت: هرچند با اعلام خبر شیوع ویروس کرونا در آستانه سال نو چینی ها ترس و وحشت مردم را فرا گرفت، ولی می توان گفت که این شهر از همه نقاط این کشور پیروز تر عمل کرد و بسرعت توانست حجم دغدغه های مردم را کاهش دهد. به گفته وی، بهترین امکانات زیرساختی در این شهر هوشمند وجود دارد و تنها در دو روز سلامت 2/2 میلیون شهروند این شهر مورد بررسی نهاده شد.

البته برای این بررسی سلامت، هیچ احتیاجی به حضور بیماران در مراکز پزشکی نیست و تنها یک اپلیکیشن همه کار ها را انجام می دهد. این شهروندان شرایط سلامت خود را به وسیله همین اپلیکیشن ثبت می نمایند. به بیان دیگر شهروندان برای اطمینان از سلامت خود تنها کافی است روی تلفن هوشمندشان کلیک نمایند و اطلاعاتی را که در این اپ از آن ها پرسیده می گردد؛ پاسخ دهند.

این پاسخ ها در شبکه موبایل آپلود می شوند و عملاً در اختیار مراکز پزشکی و بیمارستان هایی قرار می گیرد که به صورت 24 ساعته و آماده باش مشغول خدمات رسانی به مردم در این شرایط اضطراری هستند.

از دیگر ابزار های دیجیتال دیگر که در این شهر هوشمند برای کنترل بیماری و ممانعت از شیوع بیماری استفاده شده است می توان به بیگ دیتا (ابر داده ها) و هوش مصنوعی (AI) اشاره نمود. این شهر هوشمند که حالا به الگویی پیروز برای ممانعت از انتشار ویروس کرونا و افزایش تعداد بیماران شده، توسعه زیرساخت هایش را از سال 2015 به صورت جدی در دستور کار قرار داد.

در اوایل سال 2015 شهرهوشمند سوژو بعضی بخش های فناوری را در کانون توجه قرار داد و البته از همان زمان، یکی از مزایای هوشمند شدن شهر را مقابله با شیوع بیماری های عفونی مطرح کرد. در این شهر از فناوری های اینترنت اشیا، سیستم محاسبات ابری (cloud computing)، اینترنت تلفن همراه و بیگ دیتا (ابرداده) در ساختمان های هوشمند، سرویس های حمل ونقل عمومی شهری، تجارت و خرید و فروش آنلاین، محیط زیست و... استفاده شد.

همچنین شهر سوژو همکاری گسترده ای را به منظور توسعه سیستم دیجیتال پیشگیری از شیوع بیماری ها آغاز نموده است. از آنجا که جمع آوری اطلاعات و دیتا در شهر های هوشمند موضوعی بسیار مهم است، در حال حاضر در شهر هوشمند سوژو، بخشی از این اطلاعات به وسیله اپلیکیشن هایی همچون DingTalk و Alipay انتقال می یابد. مردم می توانند به دلخواه در هریک از این اپ ها ثبت نام نمایند تا با ارائه گزارش شرایط سلامت خود هرگونه عفونت، سرفه، تب و... بسرعت شناسایی گردد تا از گسترده تر شدن این ویروس ممانعت گردد.

این مدل ثبت دیتا و اطلاعات شرایط سلامت شهروندان سوژو علاوه بر اینکه مراحل شناسایی بیماری را کوتاه تر نموده، امکان روبرو شدن نیرو های دولتی با عفونت های احتمالی را نیز بسیار کاهش داده است. با استفاده از این دیتا ها تنها در مواردی که احتمال بیماری قوی تر باشد نیرو های درمانی و نیرو های دولتی روانه محل می شوند و بسرعت در همان مراحل اولیه مشکوک شدن به بیماری، شخص به بیمارستان منتقل و به صورت رایگان درمان می گردد.

این موضوع برای ساکنان دهکده های اطراف این شهر نیز بسیار حائز اهمیت است چراکه تنها کافی است با اسکن کد QR موجود در اپلیکیشن، شرایط سلامت خود را اطلاع دهند تا فرد بیمار بسرعت زیر پوشش سلامت قرار بگیرد.

به این ترتیب از هرگونه تردد غیر ضروری بین شهری نیز جلوگیری می گردد. هرچند همکاری با علی بابا به منظور مقابله با کرونا از سوژو آغاز شد، ولی حالا 29 استان چین زیر پوشش این سیستم نهاده شده اند و بعضی، آمار رضایتبخش کند شدن شیب ابتلا به بیماری کرونا در چین را نتیجه استفاده خلاقانه از مزایای این شهر هوشمند می دانند.

پهپاد ها بر فراز ووهان

البته سوژو تنها شهر هوشمند چین نیست و طبق گزارش وب سایت china.com، درحال حاضر 48 درصد از پیلوت ها و نمونه های آزمایشی شهر های هوشمند دنیا در چین قرار دارند. جدا از سوژو، شهر های پکن و شنزن هم از زیرساخت های شهر های هوشمند تا حد زیادی برخوردار هستند.

در پکن و شنزن از هوش مصنوعی (AI) و تکنولوژی های بدون تماس در مراکز حمل ونقل همچون مترو، اتوبوسرانی، ایستگاه های قطار و فرودگاه ها برای بررسی میزان دمای بدن مسافران و شناسایی افراد مبتلا استفاده می گردد. دولت چین از کمپانی هایی مانند تنسنت و Ping An برای آپدیت کردن سیستم سلامت کشور در شهر های هوشمند بهره گرفته است. Ping An طی همکاری با دولت در شنزن، الگوریتمی را توسعه داده است که مدعی است می تواند انتقال آنفلوانزا و سایر بیماری های عفونی ازجمله کرونا را با دقت بالای 90 درصد پیش بینی کند.

استفاده از تکنولوژی های ارائه سرویس های سلامت از راه دور و استفاده از هوش مصنوعی و بررسی دیتا و داده ها برای ممانعت از شیوع گسترده بیماری نیز بخشی دیگر از راه حلی هوشمند برای مقابله با کرونا محسوب می گردد. همچنین در بیمارستان های شهر های هوشمند چین از روبات ها استفاده می گردد تا میزان ارتباط کادر درمانی با بیماران تأیید شده، به حداقل برسد.

پهپاد ها نیز بویژه در مناطقی همچون ووهان چین که قرنطینه کامل شده اند بسیار تأثیرگذار بوده اند. این پهپاد ها به تعدادی دوربین مجهز هستند و با پرواز بر فراز شهر به شهروندانی که قوانین را می شنمایند یا موارد احتیاطی را رعایت نمی نمایند هشدار می دهند. همچنین درصورت مشاهده موارد مشکوک در سطح شهر به مراکز درمانی اطلاع می دهند تا نیرو های درمانی به محل حضور فرد خاطی اعزام شوند.

در شانگ های نیز روبات های مجهز به هوش مصنوعی که توانایی تشخیص صدا ها را دارند در فرودگاه ها و مراکز درمانی مستقر هستند تا ضمن کاهش ریسک تماس کارکنان با بیماران، شرایط سلامت مسافران مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین از سوی بخش خصوصی اپلیکیشن هایی هم در اختیار مردم قرار داده شده است که به شهروندان اجازه می دهد در صورتی که با فرد بیمار ارتباطی داشته اند یا احتمال می دهند با کسی که بعضی علائم بیماری را داشته تماس مستقیم داشته اند می توانند ثبت نام نمایند تا سلامت آنان مورد بررسی قرار بگیرد بدون اینکه از خانه خارج شوند.

این اپ ها هم راه حل های پیشگیرانه و درمانی را به اطلاع مردم می رسانند و هم اطلاعات را جمع آوری می نمایند تا به دولت یاری نمایند از میزان و نحوه شیوع ویروس کرونا مطلع باشد.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 213

به "شهرهای هوشمند و یاری به کنترل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای هوشمند و یاری به کنترل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید