نقد و آنالیز دو فیلم فرهاد ورهرام به وسیله انجمن صنفی کارگردانان مستند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، تهران (پانا) - نقد و آنالیز دو فیلم مستند تاراز و بازگشت دوباره ساخته فرهاد ورهرام شب گذشته 27 مهرماه از سوی کارگروه نمایش انجمن صنفی کارگردانان مستند برگزار گردید.

نقد و آنالیز دو فیلم فرهاد ورهرام به وسیله انجمن صنفی کارگردانان مستند

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی کارگردانان مستند، در ابتدا همایون امامی مستندساز و منتقد به ارزش مهم دو فیلم در سینمای مستند مردم شناسی اشاره نمود و گفت: فیلم تاراز ارزش تاریخی بسیار بالایی دارد که یکی از آخرین کوچ های سنتی و کلاسیک ایل بختیاری را به تصویر کشیده است.

وی ادامه داد: متاسفانه تاراز درزمانی که ساخته شد خوب دیده نشد، اما در حال حاضر به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین فیلم های مردم شناسی مطرح است و در آموزش سینما به عنوان یک الگو برای سینمای مستند مردم نگار تدریس می گردد.

درادامه مهردادعربستانی استاد دانشگاه و مردم شناس درباره فیلم تاراز گفت: فیلم اطلاعات دقیق و درستی از منطقه کوچ ارائه می دهد و علاوه بر آن نریشن و گفتار متن بسیار خوب است. این فیلم سعی دارد نکاتی از کوچ ایل بختیاری که در فیلم علف دیده نمی گردد را از نگاه مردم نگارانه ثبت کند.

وی درباره فیلم بازگشت دوباره گفت : کلیدواژه تغییر یکی از مهمترین موضوعات علم انسان شناسی است ونگاه نوستالژیک به مسئله تغییر ندارد ازنگاه علمی مردم شناسانه تغییر اجتناب ناپذیر است و باید رخ دهد.

محمود یارمحمدلو مستند ساز نیز گفت: سه فیلم علف، تاراز و بازگشت دوباره یکدیگر را کامل و یک شیوه زندگی را از ابتدا تا پایان به شکل هنرمندانه ای دنبال می نمایند.

فرهاد ورهرام درباره فیلم تاراز گفت: در ساخت این فیلم با کمبودنگاتیو16mm روبرو بودم و درمجموع21 حلقه 10 دقیقه ای نگاتیو داشتم و به خاطر این مسئله مجبور بودم به نسبت سه به یک فیلمبرداری کنم وبه سراغ مصاحبه با اهالی کوچ نروم.

وی ادامه داد: قبل از آغاز فیلمبرداری یک سال با اهالی ایل به کوچ رفتم و تعداد زیادی از آنها عکاسی کردم که ماحصل این عکاسی به همراه نوشته هایم از فضای کوچ، یاری بسیاری به فیلمبردار فیلم کرد.

ورهرام اظهار داشت: عشایر فقط به خاطر علف کوچ می نمایند و این امر باعث آسیب به مراتع طبیعی می گردد و این مختص منطقه قلمرو ایل بختیاری نیست شامل تمام مراتع طبیعی ایران می گردد. در طی جهت کوچ در زمان فیلمبرداری شاهد این مسئله بودم و فروپاشی جامعه کوچ رو را حس می کردم که درنهایت در فیلم بازگشت دوباره این مسئله به خوبی نمایان می گردد.

آرش اسحاقی، مستندساز حضور ورهرام را در فیلم تاراز از دو منظر مورد آنالیز قرار داد ابتدا به عنوان مردم شناس که فیلم درست و علمی ساخته و دیگری به عنوان فیلمسازی که به خوبی توانسته کوچ را روایت کند.

مهرداد فراهانی منتقد نیز بیان داشت: در فیلم مستند برخلاف فیلم داستانی هیچ راشی دورریختنی نیست و هر تصویر با حضور یک کارگردان خلاق می تواند به فیلم اضافه گردد و روایت را کامل کند و ما در فیلم بازگشت دوباره شاهد این اتفاق هستیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1246

به "نقد و آنالیز دو فیلم فرهاد ورهرام به وسیله انجمن صنفی کارگردانان مستند" امتیاز دهید

861 کاربر به "نقد و آنالیز دو فیلم فرهاد ورهرام به وسیله انجمن صنفی کارگردانان مستند" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد و آنالیز دو فیلم فرهاد ورهرام به وسیله انجمن صنفی کارگردانان مستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید