کنترل فرایند بارگذاری در طرح تفصیلی ویژه منطقه 22

به گزارش بی نهایت اس ام اس، شهر: شهردار منطقه 22 درباره فرایند شکل گیری این منطقه، بافت فرسوده و کاهش بارگذاری جمعیتی این منطقه در طرح تفصیلی ویژه توضیح داد.

کنترل فرایند بارگذاری در طرح تفصیلی ویژه منطقه 22

علی نوذرپور، شهردار منطقه 22 در گفتگو با خبرنگار شهر با بیان اینکه هیچ گونه ساخت و سازی در شهر بدون اجازه و نظارت شهرداری صورت نمی گیرد اما صنعت ساختمان متناسب با توسعه یافتگی آن در جهان در ایران رشد نکرده، گفت: در منطقه 22، دو بافت قدیمی و جدید وجود دارد، بافت قدیمی مانند پیکان شهر که مربوط به دهه 40 است؛ زمانی که کارخانه ایران ناسیونال شکل گرفت پیکان شهر به عنوان منازل کارگری این کارخانه طراحی شد که از نظر شهرسازی در زمان خود بسیار مناسب بوده و جزو ارزش های معماری دوره پهلوی دوم محسوب می شود.

او افزود: در حال حاضر که بیش از 50 سال از ساخت این بناها می گذرد، این بناها به سمت ناپایداری پیش می فرایند و به همین دلیل طرح بازآفرینی این محله آماده شده و در کمیسیون ماده پنج در حال بررسی است.

او ادامه داد: همچنین محله دهکده المپیک مربوط به بازی های المپیک است و زمان زیادی از آن می گذرد و دچار ناپایداری بافت شده است اما در سایر ساخت و سازها در منطقه کیفیت مناسب وجود دارد و ضوابط و مقررات فنی رعایت شده است.

شهردار منطقه 22 یادآور شد: با این حال اما اشکالی که در منطقه 22 به وجود آمده این است که برخلاف رویکرد اولیه که از ابتدا در تدوین طرح جامع تهران در سال 1349 به این منطقه نگاه می شد و باید یک منطقه تفریحی و تفرجگاهی باشد، بعد از انقلاب اما در یک مقطعی به واسطه جنگ و استقرار نیروهای نظامی در این منطقه بخشی از اراضی به سمت بلندمرتبه سازی خارج از رویکردهای اولیه رفت.

نوذرپور ادامه داد: در این منطقه شهر جدید کن در طرح جامع سال 1349 دیده شده بود و دریاچه که محصول بعد از انقلاب است نیز در آن طرح جانمایی شده بود و قرار بود که در شمال و جنوب بخش وسیعتری در اختیار آن قرار داده شود و دالان هوای خنک و پاک در شهر تهران باشد.

او افزود: طرح های مختلفی برای منطقه 22 وجود داشت اما در سال 1371 این منطقه به عنوان منطقه 22 به تهران متصل شد و بعد از آن در سال 1378 برای آن قانون طرح تفصیلی تهیه شد و بعد از آن نیز در سال 1391طرح تفصیلی برای کل تهران دیده شد و این منطقه نیز در آن لحاظ شد اما استمرار سیاستهای قبلی باعث شد که ظرفیت بارگذاری جمعیت بیش از ظرفیت اکولوژیکی و حد نهایی جمعیت برای منطقه 22 دیده شده شود.

نوذرپور عنوان نمود: در طرح جامع، افق جمعیتی این منطقه 350 هزار نفر دیده شده ولی بعد از آن با مداخله رئیس جمهور وقت در طرح جامع تهران دو و نیم میلیون نفر به حد جمعیتی تهران اضافه شد و این جمعیت در سطح شهر تهران پخش و حد جمعیتی منطقه 22 در طرح تفصیلی سال 1391 به 500 هزار نفر رسید، هرچند شورای عالی شهرسازی و معماری هیچ وقت این مساله را نپذیرفت اما در اسناد این مساله وجود داشت.

او با بیان اینکه در ابتدای دوره جدید مدیریت شهری، بررسی های مشاور طرح تفصیلی ویژه منطقه 22 نشان می داد که 480 هزار نفر بارگذاری اجرا شده و چیزی برای آینده باقی نمانده که بخواهیم پروانه صادر کنیم و بارگذاری جدید انجام دهیم، افزود: در سال 1393 شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مصوبه ای می گذراند و سه مصوبه کمیسیون ماده پنج یعنی مصوبه های 320 ، 351 و 357 که مبنای بارگذاری جمعیتی بعد از سال 1391 بود را لغو می کند. ولی لغو این مساله هیچ وقت از شهرداری مرکز به شهرداری منطقه ابلاغ نشد و شهرداری منطقه از سال 1393 به بعد نیز بر اساس همان رویه ها تا سال 1396 ادامه داد و بخشی از این بارگذاری ها و برج ها در این مقطع ایجاد شده که معضلی برای منطقه به وجود آورده است.

شهردار منطقه 22 با بیان اینکه در این منطقه مساحت برج ها از منطقه یک بیشتر اما تعداد آن از منطقه یک کمتر است، افزود: طرح تفصیلی ویژه که آخرین جلسه کارگروه فنی کمیسیون ماده پنج آن برگزار شده و تا دو هفته آینده اولین جلسه کمیسیون ماده 5 آن به تصویب می رسد رویکرد زیست محیطی دارد و برای جلوگیری از بارگذاری بیش از ظرفیت اکولوژیکی منطقه تهیه شده است به گونه ای که ظرفیت جمعیت پذیری که در طرح تفصیلی سال 1391 معادل 750 هزار نفر بود، در طرح تفصیلی ویژه به 520 هزار نفر تقلیل پیدا کرد و فرایند بارگذاری در طرح تفصیلی ویژه منطقه 22 کنترل شده است.

نوذرپور با بیان اینکه 220 هزار نفر تا بحال در این منطقه مستقر شدند ولی استقرار جمعیت در این منطقه از نظر سرعت پنج برابر رشد جمعیت شهر تهران است، توضیح داد: بدین ترتیب، فضاهای خصوصی شکل گرفته ولی فضای عمومی متناسب با آن ایجاد نشده و این مسأله باعث می شود که از نظر سرانه های هفتگانه با مشکل روبرو شویم.

خبرنگار: علی سی پی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 740

به "کنترل فرایند بارگذاری در طرح تفصیلی ویژه منطقه 22" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل فرایند بارگذاری در طرح تفصیلی ویژه منطقه 22"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید