یافته های تازه: خشک کن لاک ژلیش می تواند به DNA آسیب برساند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، در مطالعه ای که اخیرا روی پرتوهای خشک کن ژلیش ناخن صورت گرفته معین شده است که اشعه UV که در این دستگاه به دست و ناخن های شما می تابد می تواند به DNA آسیب زده و باعث جهش سلولی گردد. این موضون نقش موثری در ایجاد سرطان دارد.

یافته های تازه: خشک کن لاک ژلیش می تواند به DNA آسیب برساند

بیشتر از یک دهه است که محققان حوزه سلامت به آسیب زا بودن خشک کن UV ژلیش ناخن مشکوک هستند. اشعه ماورا بنفشی که در این دستگاه برای خشک کردن ژلیش و لاک ناخن می تابد می تواند آسیب زا باشد و اگر به صورت روتین از آن استفاده می کنید، باید بدانید که در معرض خطر جدی ابتلا به سرطان پوست قرار دارید.

مطالعه ای که در هفته گذشته منتشر شد اینطور بیان می نماید که: اشعه ماورا بنفش موجود در دستگاه های UV خشک کن ژلیش ناخن می تواند به DNA آسیب رسانده، جهش دائمی در سلول ها ایجاد کند و همین موضوع ریسک ابتلا به سرطان پوست را به شدت بالا می برد.

دکتر جولیا کورتیس، استادیار دپارتمان پوست دانشگاه یوتا، درباره این مطالعه می گوید: با استفاده از این دستگاه فقط یک قدم با سرطان فاصله دارید. محققان در آنالیز آزمایشگاهی، سلول های مشتق شده از انسان و موش را در معرض اشعه UV دستگاه خشک کن ناخن قرار دادند و بعد از 20 دقیقه متوجه از بین رفتن 20 تا 30 درصد سلول ها شدند. با گذشت 20 دقیقه دیگر، 65 تا 70 درصد سلول های مورد آزمایش مرده بودند.

مطالعات قبلی که در این حوزه صورت گرفته بود استفاده از مواد ژلیش را علت ابتلا به سرطان پوست اعلام نموده بودند. در مطالعه ای که در سال 2020 انجام شد 2 خانم در آمریکا شناسایی شدند که در سال های 2007 تا 2016 به ملانوما (تومور پوستی با منشا سلول های ملانین که می تواند به سرطان پوست تبدیل گردد) مبتلا شده بودند و هر دو سال های سال ناخن های خود را ژلیش و مانیکور می کردند. در حال حاضر محققان معتقدند مواد به کار رفته در ژلیش ناخن ارتباط کمی با ایجاد سرطان پوست دارد.

ماریا ژیواگی، محقق فوق دکتری در دانشگاه کالیفرنیا و یکی از نویسندگان مطالعه نو، می گوید: به مردم توصیه می کنم که خطر را جدی بگیرند و متوجه باشند که چه کار پرریسکی انجام می دهند. آسیبی که این دستگاه وارد می نماید در حد تغییرات DNA است. ما هنوز نمی دانیم که 100٪ سرطان زا است یا نه اما قطعا باعث ایجاد جهش ژنتیکی می گردد.

ژیواگی معتقد است که قبل از اظهار نظر قطعی باید تاثیر دستگاه خشک کن ژلیش، خارج از محیط آزمایشگاهی هم مورد آنالیز قرار بگیرد تا از نتایج مطمئن شوند. البته او و کورتیس اعلام نموده اند که به علت سرعت پایین در تحقیقات، فرآیند آنالیز در محیط واقعی ممکن است تا 10 سال دیگر هم طول بکشد.

کورتیس می گوید: لامپ های UV دستگاه خشک کن ژلیش ناخن تا سال 2000 محبوبیت چندانی نداشتند و همین موضوع کمی کار تحقیقات را سخت می نماید. این دو پزشک و محقق گفته اند که هرگز در زندگی شان از خشک کن ژلیش استفاده ننموده و بعد از این هم استفاده نخواهند کرد چون از بی خطر بودن آن مطمئن نیستند.

دکتر لورتا دیویس، رئیس بخش پوست در دانشگاه آگوستا در جورجیا، می گوید: شما نمی توانید متخصص پوستی را پیدا کنید که ریسک پیر شدن پوست در اثر تابش UVA و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست به وسیله این اشعه را رد کند. پس می توان گفت با این دستگاه به هر شکلی که کار کنید با این دو خطر روبه رو خواهید بود. دیویس هم اعلام نموده است به علت نگرانی از پیری پوست در اثر تابش UVA، اصلا ژلیش ناخن انجام نمی دهد.

لینک مقاله اصلی در مجله نیچر

منبع: nbcnews

پاسخ به چند پرسش پرتکرار

لاک خشک کن مایع هم ضررهای دستگاه لاک خشک کن ژلیش را دارد؟

به صورت کلی تماس مواد و ترکیبات شیمیایی با پوست و ناخن می تواند آسیب زا باشد و لاک خشک کن مایع هم از این قاعده مستثنی نیست. اما استفاده از آن به مقدار دستگاه لاک خشک کن UVA مضر نیست.

استفاده از دستگاه لاک خشک کن برای لاک معمولی مناسب است؟

برای خشک کردن لاک ناخن معمولی و بدون ژلیش می توانید از یک فن لاک خشک کن بهره ببرید. این دستگاه با فراوری باد موضعی می تواند به سرعت لاک ناخن را خشک کند. به علت عدم استفاده از اشعه UV هیچ ضرری ندارد و می توانید با خیالی آسوده از آن بهره ببرید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1588

به "یافته های تازه: خشک کن لاک ژلیش می تواند به DNA آسیب برساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافته های تازه: خشک کن لاک ژلیش می تواند به DNA آسیب برساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید