اپیدمی کرونا چقدر طول می کشد؟ پاسخ یک ویروس شناس

به گزارش بی نهایت اس ام اس، رئیس گروه ویروس شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران طول عمر اپیدمی کرونا یا هر اپیدمی دیگری را یک تا دو ماه مطرح کرد.

اپیدمی کرونا چقدر طول می کشد؟ پاسخ یک ویروس شناس

به گزارش خبرنگاران، طلعت مختاری رئیس گروه ویروس شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با ایلنا در پاسخ به این پرسش که آیا ویروس کووید 19، در ایران رفتاری متفاوت نسبت به چین دارد؟ گفت: ماهیت ویروس به گونه ای نیست که بتواند به این سرعت تغییر رفتار داشته باشد. ویروس های مشترک بین انسان و حیوان مستعد تغییر رفتار و تحول هستند، اما نمی توانیم تغییرات در شدت بیماری زایی آن را با این سرعت انتظار داشته باشیم.

  • طول عمر اپیدمی کرونا یا هر اپیدمی دیگری یک تا دو ماه است

مختاری در پاسخ به این پرسش که ممکن است، طول اپیدمی کرونا در ایران با چین متفاوت باشد؟ گفت: طول عمر اپیدمی کرونا یا هر اپیدمی دیگری یک تا دو ماه است. ویروس وارد می گردد، عده ای مبتلا می شوند و افرادی ایمن می شوند. سرانجام اپیدمی عبور می نماید. این ویژگی اپیدمی است و این فرایند تنها مربوط به کرونا هم نیست.

وی اضافه کرد: اگر می بینیم که مدارس و دانشگاه ها و... تعطیل می شوند، به این دلیل است که افراد مبتلا به یکباره افزایش پیدا ننمایند و شرایط به گونه ای پیش نرود که سیستم درمانی نتواند جوابگو باشد. به هر حال ما با یک ویروس جدید روبه رو هستیم.

رئیس گروه ویروس شناسی علوم پزشکی تهران اظهار کرد: اینکه سازمان بهداشت جهانی به دلیل آنفولانزا اعلام بحران جهانی نکرد به این خاطر است که با ویروسی جدید روبرو نبودیم، وگرنه ویروس آنفولانزا می توانست خطرناک تر باشد. ویروس آنفولانزائی که چند ماه پیش شیوع پیدا کرد، همان ویروس H1N1 بود که آن را می شناختیم و تنها تغییراتی در آن رخ داده بود، اما ویروس عامل کووید 19 کاملا جدید است.

  • اپیدمی کرونا چگونه سرانجام خواهد یافت؟
  • کرونا رفتنی است؛ تبعاتش را دریابیم
  • کرونا ویروس نسبت به خشکسالی مقاوم نیست

مختاری در پاسخ به این پرسش که تفاوت های جغرافیائی هر کشور چه مقدار تفاوت، می تواند در رفتار ویروس کرونا ایجاد کند؟ اعلام کرد: بقای ویروس در طبیعت اهمیت دارد. کرونا ویروس، ویروسی پوشش دار محسوب می گردد که نسبت به رطوبت و درجه حرارت مقاومت آن متفاوت است و نسبت به خشکی بسیار حساس است. بنابراین با تغییر رطوبت و افزایش دما بقای کمتری خواهد داشت.

  • شباهت رفتار ویروس کووید 19 در ایران با سایر کشورها تایید شده است

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارتباط با تحقیقات آزمایشگاهی صورت گرفته در ایران در مورد ویروس کرونا گفت: در حال حاضر تمام همت نیروهای آزمایشگاهی بر آزمایشات مربوط به بیماریابی است. طبیعتا افراد بنا به تخصصی که دارند، مشاهدات خود را در جریان تشخیص و درمان ویروس ارائه می دهند. این اطلاعات گنجینه اطلاعاتی ما در رابطه با ویروس و بیماری آن را افزایش می دهد. البته مطالعات ویروس شناس های ما نیز معطوف به چگونگی رفتار ویروس بوده است که شباهت آن با این نوع ویروس در سایر کشورها تایید شده است.

  • استفاده از ماسک غیراستریل موجب انباشت باکتری های ریوی خود فرد می گردد

وی در رابطه با ضرورت استفاده از ماسک اعلام کرد: سازمان بهداشت جهانی معتقد است، افراد عادی ماسک نزنند، زیرا استفاده از ماسک غیراستریل موجب انباشت باکتری های ریوی خود فرد می گردد که خود عامل بیماری زا محسوب می گردد. دلیل دیگر هم این است که افراد از ماسک مراقبت صحیح نمی نمایند یا به اصطلاح این طرف و آنطرف می اندازند و این خود موجب انتقال بیماری در افراد است.

مختاری با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک هایی افراد در خانه می سازند و قابلیت شست وشو دارد، فایده بخش تر است، گفت: استفاده از ماسک می تواند مانع تماس دست افراد با بینی و دهانشان گردد. بطور عموم افراد بصورت ناخودآگاه صورت و بینی خود را لمس می نمایند. ماسک مانع این رفتار است. ماسک ها قرار نیست جلوی ویروس را بگیرند. بهترین اقدامی که توسط مردم چین انجام شد، ساخت ماسک پارچه ای خانگی بود که در روز استفاده می کردند و شب آن را می شستند. این حتی از ماسک هایی که فروخته می گردد، هم کارآمدتر است.

وی اشاره نمود: توجه کنید که ضرورت استفاده از ماسک عدم تماس دست با صورت و بینی است. باید مدام عوض و شست وشو گردد. پیشنهاد ما استفاده از همان اقدامی است که در چین انجام شد.

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ارتباط با احتمال حمله بیولوژیکی در مورد کووید 19 گفت: اینکه ویروس حمله بیولوژی باشد، منطقی نیست، چرا یک کشور باید بیاید یک ویروس تنفسی را دستکاری کند، در حالی که توان کنترل آن را نداشته باشد؟ همچنین اولین قربانیان را خودشان داشته باشند. مضافا اگر ویروس انسان ساز بود و از پیش واکسن داشت، تا به امروز به بازار وارد نموده بودند.

  • از سفر بین شهری پرهیز کنید

مختاری گفت: مهم است که افراد نقطه نظرات وزارت بهداشت را رعایت نمایند. با رعایت این نقطه نظرات امکان کنترل راحت این ویروس ممکن می گردد. همین که افراد از خانه بیرون نیایند یا به سفر نروند. بعضی افراد گمان می نمایند، چون ویروس در کشور شیوع پیدا نموده است، اجتناب از سفر اهمیت ندارد، اما آن ها فکر نمی نمایند که جمعیت مبتلایان برای شهری با امکانات تهران با شهری که تنها یک بیمارستان دارد، متفاوت است. باید توجه کرد، امکانات بهداشتی ما در شهرهای مختلف متفاوت است، در واقع خدمات درمانی برای مبتلایان در تهران که می توانند به ده بیمارستان مراجعه نمایند متفاوت است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 264

به "اپیدمی کرونا چقدر طول می کشد؟ پاسخ یک ویروس شناس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپیدمی کرونا چقدر طول می کشد؟ پاسخ یک ویروس شناس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید