خواص جادویی برگ زیتون، از درمان تبخال تا کاهش وزن

به گزارش بی نهایت اس ام اس، زیتون میوه ای بهشتی است که خواصی فراوان برای آن ذکر شده، در این بین پرخاصیت بودن روغن و برگ از مهم ترین آن ها باشد.

خواص جادویی برگ زیتون، از درمان تبخال تا کاهش وزن

خواص جادویی برگ زیتون/ از درمان تبخال تا کاهش وزن +مضرات

زیتون میوه ای بهشتی است که خواصی فراوان برای آن ذکر شده، در این بین پرخاصیت بودن روغن و برگ از مهم ترین آن ها باشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ زیتون میوه ای است پرخاصیت که از روغن و برگ آن استفاده هایی فراوان می گردد و در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.

به همین دلیل خبرنگاران قصد دارد تا امروز به بررسی خواص خارق العاده برگ زیتون بپردازد، پس پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

معرفی زیتون

زیتون، میوه ای بسیار کهن است که مصرف آن از دیرباز مرسوم بوده است. این میوه به واسطه داشتن فواید بسیار در نزد ایرانیان بسیار شناخته شده بوده است.

جالب است بدانید یکی از پرفایده ترین قسمت های این میوه، برگ آن است که خواص و فوایدی بسیار برای بدن دارد.

مصرف میوه زیتون، از قدیم الایام برای سلامتی توصیه می شده است و روغنی به مراتب مفیدتر از روغن های حیوانی دارد.

یکی دیگر از بخش های این گیاه پر کاربرد و مفید که کمتر به آن پرداخته شده است برگ آن است، برگ گیاه زیتون مانند میوه آن، کاربرد و فوایدی بسیار دارد.

خواص فوق العاده برگ زیتون

برگ های درخت زیتون از دوران باستان برای مقاصد پزشکی مورد استفاده قرار می گرفته است و پژوهش های آزمایشگاهی مدرن از خواص ضدباکتریایی، ضدالتهابی، و آنتی اکسیدان عصاره برگ زیتون حکایت می کند.

درمان سرماخوردگی با برگ زیتون

برگ زیتون به دلیل خواصی که دارد می تواند با ویروس ها مبارزه کند، از این رو برای بیماری های ویروسی بسیار مناسب است.

برگ زیتون برای مقابله با چاقی مفید است

یک پژوهش جدید نشان داده است که یک فنجان قهوه به همراه عصاره برگ زیتون می تواند برای مقابله با چاقی مفید باشد. در این پژوهش محققان به موش های آزمایشگاهی رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات و چربی زیاد به مدت هشت هفته دادند تا موش ها به سندرم متابولیک دچار شوند، سپس به مدت هشت هفته دیگر به موش ها قهوه غنی شده با عصاره برگ زیتون خورانده شد.

پژوهشگران متوجه شدند پس از مصرف این نوشیدنی، علائمی از بهبودی در قلب و عروق، کبد و بهبود علائم متابولیکی مشاهده شد، اما در موش هایی که قهوه معمولی مصرف کرده بودند، علائم بهبود دیده نشد.

لیندسی براون، محقق دانشگاه کویینز ماری جنوبی، در این پژوهش گفت: عصاره برگ زیتون به دلیل خواص ضد التهابی خود وزن را کاهش می دهد. به گزارش روزنامه ساندی مورنینگ هرالد، نقش التهاب به عنوان عاملی که موجب ذخیره چربی می گردد، مجوز مطالعات در زمینه چاقی در سراسر دنیا است.

عصاره برگ زیتون و کنترل فشار خون

از آن جایی که برگ زیتون، عوامل زمینه ای فشار خون مثل چاقی، کلسترول خون و قند خون را کنترل می کند، می تواند باعث کاهش فشار خون نیز گردد. مردم منطقه مدیترانه کمتر از سایر مناطق دنیا به بیماری های قلبی- عروقی مبتلا می باشند که یکی از دلایل آن به مصرف فرآورده های مختلف زیتون باز می گردد.

روغن، میوه و برگ قسمت های مورد استفاده زیتون و از بین این قسمت ها، برگ زیتون دارای خواص مفید بیشتری است؛ زیرا در هنگام تهیه، مواد موثره آن کمتر آسیب می بیند. از طرفی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است. گرچه بر حسب عادات غذایی، فرد می تواند از میوه و روغن زیتون نیز به صورت موازی استفاده کند.

برگ زیتون در درمان تبخال

برگ زیتون بدلیل دارا بودن خواصی برای مبارزه با ویروس ها می تواند برای درمان بیماری های ویروسی بسیار مناسب باشد.

برگ زیتون ضد سرطان است

گروهی از محققان دانشگاه کوردوبا واقع در جنوب اسپانیا ثابت کردند که برگ درخت زیتون اثر ضد سرطانی دارد و در درمان سرطان خون موثر است. محققان اسپانیایی امروز گفتند که تازگی اصلی این مطالعه در شناسایی و اندازه گیری ترکیبات طبیعی موسوم به فنول ها در برگ های زیتون است. در این مطالعه از مگس سرکه استفاده شد و مشاهده کردند عصاره برگ زیتون در این مگس، حشره را نسبت به صدمات فرسودگی سلولی محافظت می کند. مطالعات همچنین ثابت کردند که عصاره برگ زیتون خواص ضد سرطانی و کشنده سلول های توموری دارد و آن را برای درمان سرطان خون در چندین نفر استفاده کردند. این در حالی است که کارخانجات تا به حال برگ زیتون را دور می انداختند و یا آن را برای تولید انرژی استفاده می کردند.

برگ زیتون؛ ضد میکروب و قارچ

برگ زیتون خاصیت ضد میکروب و قارچ دارد. آزمایش ها بر روی حیوانات از خواص برگ زیتون، آنتی اکسیدان، ضد میکروب و قارچ ویروس تبخال حکایت می کند.

برگ زیتون قند خون را نیز کاهش می دهد

برای این کار، بر روی 8 گرم خرد شده برگ، یک استکان آب ریخته و مدت 5 تا 10 دقیقه می جوشانیم، پس از صاف کردن و سرد شدن به عنوان یک نوشیدنی میل می شد، این مقدار را می توان 3 یا 4 بار در روز تکرار کرد.

جالب است بدانید؛ برگ گیاه زیتون می تواند مانند گلوکز، میزان ترشح انسولین از پانکراس را در محیط برون تنی افزایش دهد و با افزایش ترشح انسولین، باعث کاهش قندخون و رسیدن آن به سطح نرمال در بیماران دیابتی گردد.

نحوه استفاده از برگ زیتون

برگ زیتون را می توانید به دو صورت استفاده کنید:

روزی دو بار همانند چای آن را دم کرده و میل کنید. روزی یک بار به میزان یک قاشق غذاخوری از آن را به سالاد اضافه کنید.

در نظر داشته باشید که طعم برگ زیتون کمی تلخ است. برای برطرف کردن طعم تلخ آن می توانید از یک شیرین کننده یا طعم دهنده مناسب مانند نعناع استفاده نمایید. ضمناًً یکی از فرآورده های این محصول کپسول زیتونکس است که از عصاره برگ درخت زیتون تهیه شده است. این محصول باعث گشادی عروق، ممانعت از تجمع پلاکت ها و دفع ادرار می گردد. در نتیجه برای کاهش فشار خون و حفظ سلامت قلب و عروق می تواند قابل توصیه باشد. همچنین عرق برگ زیتون هم محصولی دیگر از برگ زیتون است که می تواند روزی دو فنجان صبح و عصر میل گردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در بررسی که نتایج آن در نشریه Phytotherapy Research منتشر شده است، 20 جفت دوقلوی همسان که دچار فشار خون بالای حدمرزی (فشار خون بالاتر از حد مطلوب 120 روی 80، اما پایین تر از حد 140 روی 90 که ملاک تشخیص فشار خون بالا است.) بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.

یک عضو از هر یک از دوقلوها قرص های حاوی عصاره برگ زیتون دریافت می کرد، در حالی که دیگری مکملی دریافت نمی کرد. همزمان توصیه های سبک زندگی برای کاهش فشار خون به او ارائه می شد که رویکرد استاندار به فشار خون بالای حد مرزی است.

نیمی از مصرف کنندگان مکمل 500 میلی گرم عصاره برگ زیتون در روز دریافت می کردند، و نیم دیگر 1000 میلی گرم عصاره مصرف می کردند.

پس از هشت هفته تعیین شد که مصرف کنندگان مکمل با دوز بالا فشار خونشان کاهش قابل توجهی پیدا کرد، به طوری که فشار خون آن ها از میانگین 137 روی 80 به 126 روی 76 رسید. همچنین میانگین اندازه کلسترول بد یا LDL آن ها افت کرده بود. بر عکس در دوقلو هایی که هیچ مکملی دریافت نکرده بودند، تغییرات قابل توجهی در فشارخون به وجود نیامده بود.

مضرات برگ زیتون

این گیاه برای افرادی که فشار خون پایین دارند مضر است و باید در مصرف آن احتیاط کنند. همچنین برگ درخت زیتون ممکن است با برخی دارو های شیمیایی در تداخل باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 654

به "خواص جادویی برگ زیتون، از درمان تبخال تا کاهش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص جادویی برگ زیتون، از درمان تبخال تا کاهش وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید