وزیر صنعت باید بروکراسی های حاکم بر این وزارتخانه را سبک تر کند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، علیرضا رزم حسینی پس ازاینکه به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت از مجلس یازدهم رأی اعتماد گرفت، در اولین دیدار با فعالان بخش خصوصی در محل اتاق ایران به معرفی برنامه های مبتنی بر تعامل و همکاری با بخش خصوصی پرداخت. فعالان بخش خصوصی هم با تأکید بر اینکه در طول یک سال باقی مانده به عمر دولت دوازدهم نباید از وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت انتظار معجزه داشت، بهبود فضای کسب وکار، تسهیل شرایط بازگشت ارز حاصل از صادرات، تأمین مواد اولیه، جلوگیری از صدور بخشنامه های متعدد، احیای معادن کوچک و متوسط، آشتی دادن صادرکنندگان با مجموعه نهادهای اداره کننده، توسعه صادرات غیرنفتی و در رأس آن ها مشورت با بخش خصوصی را به عنوان مهم ترین خواسته خود از سکان دار جدید وزارت خانه عنوان کردند.

وزیر صنعت باید بروکراسی های حاکم بر این وزارتخانه را سبک تر کند

یونس ژائله، رئیس اتاق تبریز به پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: علیرضا رزم حسینی، وزیر جدید صنعت فردی بسیار فعال است؛ تجربه و شیوه مدیریت قبلی او این را تأیید می کند. در این شرایط حساس کشور و شرایط صنعت، معدن و تجارت فردی فعال مثل رزم حسینی را نیاز داشتیم. اما مهم تر از این مسئله ما باید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسیم و براساس آن برنامه ریزی کنیم.

ژائله می گوید: نقطه ضعف فعلی نظام تصمیم گیری ما ایجاد بروکراسی شدید اداری است که برای اجرای قوانین غلط به کار گرفته شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت باید در گام اول بتواند بروکراسی های حاکم بر وزارتخانه را سبک تر کند.

او ادامه می دهد: مسئله دوم اعتماد به بخش خصوصی است. ما بارها و بارها درباره رویه های غلط تذکر کتبی و شفاهی داده ایم. انتظار داریم در این مدت باقی مانده وزیر صنعت، معدن و تجارت به نگاه بخش خصوصی توجه کند تا با کمک هم از این گذر سخت عبور کنیم. بدون بخش خصوصی فعال و قوی توسعه اقتصادی ممکن نیست. بخش خصوصی بزرگ ترین پتانسیل نیروی انسانی کشور است و باید از این فرصت بهره گرفت.

به گفته رئیس اتاق تبریز اتاق ایران می تواند در شناسایی و معرفی نیروی انسانی کارشناس و فعال به وزارتخانه عمل کند. از طرف دیگر وقتی بخش خصوصی و شرکت های معتبر شناسایی و رتبه بندی شوند، بخش خصوصی معتبر در عمل می توانند مسائل و مسائل را در کنار دولت حل کنند. کلید حل مسائلی از قبیل واردات، صادرات، اقتصادیات، اشتغال و غیره در دست بخش خصوصی است و دولت باید این بستر را فراهم کند.

عضو هیات کنندگان اتاق ایران ادامه می دهد: مطالباتی که بخش خصوصی همچنان از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد، تسهیل تجارت و تولید در کشور است. ممکن است گره خیلی از مسائل در جای دیگری باشد اما وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی تجارت، باید تجارت را تسهیل گری کند.

او تأکید می کند: پیشنهاد ما همان اجرای پیشنهادهای ده گانه اتاق ایران درباره بسته سیاستی نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات است که در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در بیست وهشتم مهرماه ارائه شد. با بخش نامه ای که توسط معاون اقتصادی رئیس جمهوری صادر شد، هفت مورد از این پیشنهادها پذیرفته شد. چند مورد باقی مانده به نظر می رسد با ابلاغیه اعلام شده در حاشیه قرار گرفته است.

به گفته ژائله دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت می تواند در چند ماه آینده روی حل یا حذف موانع اقتصادی کار کند. نباید در رفع موانع تردید داشت. بسکمک از مسائل از حوزه های دیگر به تجارت و اقتصاد کشور تحمیل می شود و در این شرایط رزم حسینی مجبور است بین سازمان ها هماهنگی ایجاد کند.

او تأکید می کند: مدت هاست مسائلی مانند رفع تعهد ارزی و حواشی آن، حواشی کارت بازرگانی و مسائل و مسائل دیگر باعث دلزدگی بخش خصوصی شده است. در این شرایط، رفع کدورت ها می تواند اولویت بعدی وزیر صنعت، معدن و تجارت باشد تا بار دیگر بخش خصوصی با همراهی و همدلی بیشتری پای کار بیایند.

به گفته ژائله حداقل وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه ندهد اعتماد بخش خصوصی به این وزارتخانه مخدوش شود. البته مسائل زیاد و زمان اندک اجازه تحرک زیاد به آقای رزم حسینی نخواهد داد ولی حداقل رویه های غلط گذشته تکرار نشود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 726

به "وزیر صنعت باید بروکراسی های حاکم بر این وزارتخانه را سبک تر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر صنعت باید بروکراسی های حاکم بر این وزارتخانه را سبک تر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید